18 Mart 2009

General Jean Hamilton'un Çanakale Hatıralarından

(Deniz savaşlarının komutanları General Hamilton ve Amiral De Robeck)

"7 Nisan 1915, İskenderiye: Yahudilerden faydalanacağımıza inandım. Onları kendi çıkarlarımız için istismar edip Yahudi gazetecilerin ve bankerlerin çabalarını sağlardık; Yahudi gazeteciler bizim davamıza renk katar, Yahudi bankerler de kesemize para yağdırırdı.
17 Haziran 1915: Merakımı mucip olmuştur; karşımızda Hristiyanlara düşman bir Müslüman eri ols, hatta o er kısmen aç olsa, kendisine 10 şiling verilse ve iyi bir akşam yemeği ile karnı doyurulsa, ne yapardı acaba? Maamafih, dünyada Osmanlı Türkü'nden başka din uğruna canını fedaya münakaşasız hazır bir millet ve asker yoktur. Teslim olması için her asker başına 10 şiling yerine 50 ingiliz lirası teklif etsek yine de Türk askeri onu suratımıza çarpar, dünyaya rezil oluruz.
30 Haziran 1915, İmroz: Garip! Çerkez asıllı Türk esirlerinden biri, yaralı bir İngiliz askerini ateş altınta sırtına alıp taşımış.
5 Temmuz 1915, İmroz: Saat altıda Türkler hat halinde değil, bir çeşit arı sürüleri gibi yığınlarla hücuma devam etmekteydiler. Çalılıklar içinden binlerce Türk çıkıyordu. Makineli tüfeklerin yaylım ateşiyle çoğu öldürüldü. Cesetleri topraklar üzerinde duruyor. On güne kalmaz, Türk askerleri tamamiyle eriyecektir!
21 Ağustos 1915, İmroz: Saat sabaha karşı 4.30 idi. 11.tümenin, Türklerin ileri mevzilerini ele geçirdikleri haberi geldi. Yeniden karakol dağa tırmandım. Bu sefer İsmailoğlu tepesini hiçbir kuvvet elimizden kurtaramazdı. Sabah erken saatlerde durumda umulmadık bir değişme başladı. Gittikçe yoğunlaşan bir sis, etrafı göz gözü görmez hale getirmişti. Top, tüfek, sesleri birer birer azaldı ve cephe sustu. Tabiat Türkleri gizlemiş, Allah onları korumuştu.
2 Eylül 1915, İmroz: Dün gece çok acayip ve korkunç bir rüya gördüm. Çadırım İmroz adasında olduğu halde Hellas burnunda boğuluyordum. Boğazımı sıkan elin baskını hala hissediyorum. Sular başıma yaklaşıyor. Hiç böylesine korkunç rüya görmemiştim."
Çanakkale Müttefik Orduları Başkomutanı General Jean Hamilton

2 yorum:

 1. "dünyada Osmanlı Türkü'nden başka din uğruna canını fedaya münakaşasız hazır bir millet ve asker yoktur."

  bunun üstüne daha ne söylenebilir ki...

  yeni blogunuzda başarılar dilerim. ilgiyle takip ediyorum.

  YanıtlaSil
 2. Alıntılardan birinde bir-iki çeviri kusuru var. Aşağıda, alıntının daha isabetli bir çevirisini veriyorum:

  "(İngiliz Gazetecisi Asmead-Barlett’i kastederek) Nihayet bana, Türk askerlerine tüfekleri ile beraber hatlarımıza firar etmeleri karşılığında onar şilin ve koşulsuz af teklif etmemizi önerdi: Böylece tüm düşman ordusunu çabucak bertaraf edeceğimize inanıyordu.

  Teklifi, Asmead-Barlett’in karnı aç olsa ve Hristiyan dindaşlarına karşı da biraz öfkelenmiş bulunsa, kendisine iyi yemek ve on şilin teklif eden ilk Müslümanın safına bizzat geçebileceğini düşündürüyor. Her neyse, bu savaşça çarpışan tüm erler arasında, üstlerine Osmanlı Türkünden daha sadık olanı bulunmaz. Adam başı elli sterlin (o yıllarda 370 gram altın almaya yeten bir meblağ) de önersek bunun kendimizi küçük düşürmekten başka faydası olmayacaktır."
  (Gallipoli Diary, 1.cilt)

  YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.