16 Mart 2009

Mühr-ü Süleyman Deseninin Türk-İslam Tarihinde Kullanım Örnekleri

Hz. Süleyman (a.s.)'ın mührü, geçmişte müslümanlar tarafından yaygın olarak kullanılan ve Mühr-ü Süleyman olarak bilinen Rahmani bir simgedir. İstanbul'daki yüzlerce yıllık tarihe sahip pek çok caminin tavan, duvar ve cam süslemelerinde de Mühr-ü Süleyman deseni bulunmaktadır. Mühr-ü Süleyman, İslam tezyini sanatlarının metal, ahşap, mimari, dokuma gibi pek çok dalında da nakış amaçlı kullanılmıştır. Taş, ağaç, cam, kağıt vb. satıhlarda merkezî motif niyetine kullanılmıştır. Tekke vb. mekanların kubbe veya tavan nakışlarında yahut medhal sövelerinde Mühr-ü Süleyman desenleri bulunur. Anadolu Selçukluları, Artukoğulları ve İlhanlılar'ın eserlerinde bilhassa kubbelerin kilit taşlarında sık rastlanır.
Osmanlılar'da ise başta hamam kubbe delikleri olmak üzere mezar taşları, cami tezyinatları, padişah gömlekleri, sancaklar, anıtlar ve kemer kilit taşlarıyla çini, seramik gibi mimariyi ilgilendiren hususlarda, mutfak eşyalarında, çeşmelerde, sebillerde, giyim eşyaları ve takılarda kullanılmıştır. Nitekim Barbaros Hayreddin Paşa’nın, "rüzgara hükmedebilmek maksadıyla" sancağına Mühr-ü Süleyman motifi nakşettirmesi de bu geleneğin bir neticesidir.

(Sikkeler)
Türk-İslam tarihinde sıkça kullanılan bu "altı köşeli yıldız" deseni zaman içinde "Seal of David" adıyla Yahudi ve Masonlar tarafından da kullanılmaya başlandı. Yahudiler sonraki dönemlerde bu şekli kutsal kabul edip sancak, flama ve muskalara işleyerek büyücülük tılsımı yaptılar. Bu şeklin Yahudiler tarafından bir sembol olarak sıklıkla kullanılmaya başlanmasıyla birlikte müslümanlar tarafından kullanımı da o oranda azalmış ve günümüzde ise hemen hemen terkedilmiştir.

Hat Sanatı

4 yorum:

 1. merhaba ben Erzurumda ikamet etmekteyim bizde yüzyıllardan kalma eski mühür bulunmaktadır,ilgilenenlerin 05393745318 nolu telefonu arayabilirler.

  YanıtlaSil
 2. mührü süleymanla ilgili geniş kaynak ve ya makale arıyorum.verebileceğiniz bir kaynak varmı?

  YanıtlaSil
 3. S.a. dostlar.

  Istanbulda camiilerin herbirisinde mührü süleymanlar vardir. Ziyaret edersiniz bu yildiza bukadar merak tesadüf olamayacagini herkez görebilir saygilarimla. Bana resimdeki eserler üzeri daha genis bilgi verebilirmisin.
  Nerden, ne, ve ne icin?

  Saygilarimla

  e-mail: d-faruk@web.de

  YanıtlaSil
 4. Bu siteyi yapıp bizlere sunan saygıdeğer
  kardeşlerime canı gönülden teşekkür ederim.
  Bizim olan değerleri başkasınınmış gibi düşman
  edenler utansın !
  Bir kaç asır sonrada o bize öğretilmeyen gizlenenen değerlerimize sahiplenenler,
  bizim ecdadımızın izi onlar, bura bizim ülkemizdi diye evlatlarımızı istilacı ilan edince.
  O ZAMAN ONLARIN KEMİKLERİ SIZLAYACAKTIR !
  Saygılarımla
  Ahmet BAĞCI
  info@e707.com

  (indirmek isterseniz PDF dosyasi)
  http://www.e707.com/indir/efsanebayrak.pdf

  YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.