16 Mart 2009

Osmanlı sömürgeci miydi?

Cevabımız net: Hayır. Çünkü somürgeci devletlerin ele geçirdikleri ülkelerde ne yaptıkları da ortada, Osmanlı'nın fethettiği topraklarda ne yaptığı da. Mesela Almanlar Çekoslavakya'ya girdikleri zaman kütüphanelerine kadar yakmışlar, aydınlarını öldürüp sürgüne yollamışlar ve okullarda Çekce'yi unutturup Almanca'yı zorunlu hale getirmişlerdi. Birkaç nesil icinde Çek dili neredeyse unutulmuş, sonunda dağlardan çobanları bulup Çekçe'nin nasıl konuşulduğunu onlardan ögrenmek zorunda kalmışlardı.
Cevabımız bir kere daha hayır; çünkü Osmanlı yönetiminde 400 yıl kalmış olan Yunanistan da ne Yunanca unutulmuştu, ne Yunanlı kimliği, ne de Ortodoksluk. Hatta Yunanlı araştırmacı Dimitri Kitsikis, "İyi ki Türkler bizi fethetti; kazara Venedikliler veya Avusturyalılarin eline düşseydik dilimizden inancımıza kadar bizi Yunanlı yapan pek çok tarafımızı kaybedecektik" diye yazıyor Türkçe'ye de çevrilen kitabında. Osmanlı istese de sömüremezdi, çünkü böyle bir mantığa yabancıydı. Bir seferinde Necip Fazıl'a bir Suriyeli genç yaklaşmış ve Fransızca, "Osmanlı Arapları sömürmemiş miydi?" diye sormuş. Üstad'ın cevabı şu olmuş: "Eğer Osmanlı sizi sömürmüş olsaydı, şu soruyu bana Fransızca değil, Türkçe sorardın!"

Mustafa Armağan
(Geri Gel Ey Osmanlı! - Sayfa 212)

9 yorum:

 1. sanırım balkanlar'ın imarını da ekleyebiliriz. çünkü basitçe, sömüren güç yapmak yerine kullanır ve yıkar.

  YanıtlaSil
 2. üstadin cevabi cok güzel olmus... :)


  + osmanli sömürmemistir fakat örnegin burdaki bosnali insanlar osmanli bizi zorla müslüman yapti gibi düsüncelere sahipler...

  YanıtlaSil
 3. Pax Romana ve Pax Ottomana.

  Ne sömürmesi, barış bu barış, Osmanlı Barışı.

  YanıtlaSil
 4. @bedişko

  bizim yazlıktaki boşnakların tamamı Osmanlı bilhassa Fatih Sultan Mehmed hayranı. Sebebini kitaplarda bulabilirsin.

  @ Her yol Roma
  O isimle İlber Ortaylı'nın şahane bir kitabı var, tavsiyemdir.

  YanıtlaSil
 5. bilmez miyim hocam..

  ben de bi alıntı yapmış idim ordan;

  http://heryolroma.blogspot.com/2009/03/pax-ottomana.html

  YanıtlaSil
 6. gerçekten çok güzel özetlenmiş teşekürler

  YanıtlaSil
 7. Bizim bi feyza hocamız var.Bize dingil dingil ödevler veriyor.Allah razı olsun :D

  YanıtlaSil
 8. cihangir hocam verdiğin ödevler iyi hoşta ben bunu nasıl kompozisyon yapıcam ya :S:SS:S:

  YanıtlaSil
 9. Osmanlinin ciktigi ortadogu, balkanlar ve kuzey afrikaya bakiyorum, birde ingilizlerin ciktigi amerika, guney afrika, honkong ve avusturalyaya bakiyorum, kim somurmus kim gelistirmis anlayamiyorum. evet insanlarin dilini kulturunu bozmus ama benim tanidiklarimin hicbirisi ulkesinden ve halinden sikayetci dehiller. kafam karisik.

  YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.