25 Nisan 2009

"Köylü milletin efendisidir" sözü Kanuni’ye aittir

Genellikle hatalı bir şekilde Atatürk’e ait olduğu zannedilen "Köylü milletin efendisidir" vecizesi aslında Kanuni Sultan Süleyman’a aittir. Bir gün mahremleriyle görüşürken onlara "Velinimet-i âlem [dünyanın efendisi] kimdir?" diye sormuş. Onlar "Padişah efendimizdir" diye cevap verince Kanuni, "Hayır, dünyanın efendisi reâyadır ki, ziraat ve harâset [çiftçilik] emrinde huzur ve rahatı terk ile iktisab ettikleri nimetle bizleri it’âm ederler" demiştir. Yani tarım ve çiftçilik işlerinde huzur ve rahatlarını bırakıp elde ettikleri ürünlerle bizi doyururlar. Gördüğünüz gibi tek fark, Kanuni’nin daha evrensel bir tanımlama yapmasındadır.

Mustafa Armağan
(Osmanlı'nın Mahrem Tarihi - Sayfa 80)

14 yorum:

 1. Sil bunları sil ben yazıcaktım =))

  YanıtlaSil
 2. vincenzo valla habertürkte çıkan tarih programını gülerek izlemeye başladım burayı okuduktan sonra.Hele pelin batu'nun ellerini değişik şekillere sokup saçma yorumlar yapmasına kıl oluyorum,düşüncelerin nelerdir acaba bu konuda,pelin batu bu işe yakışmamaktadır ve dünyanın en antipatik insanlarından biridir bence.

  YanıtlaSil
 3. Geçen gün HT'de Söz Sende programına Sabancı Üni'den bi prof. katıldı. O da bu konu hakkında bir şeyler söyledi, Atatürk'ün ''Söz konusu vatansa gerisi teferruattır'' lafını söylediğine dair hiçbir emare bulunmadığı söyledi. Cemil Koçak'tı adamın ismi, kitabını alıp okuyacağım ilk fırsatta.

  M.Armağan'ın ''Küller altında yakın tarihimiz'' tarzında bi kitaptı.

  YanıtlaSil
 4. arkadaşlar yakın zamanda feci bombalar patlayacak. aman diyim. bizden ayrılmayın.

  YanıtlaSil
 5. Bence Kanuniyi halka yanlış tanıtıyorlar.Halk Kanuniyi hak etmediği kadar çok seviyor ve sayıyor.Sözüm meclisden dışarı.Ama Kanuninin hep iyi yönleri anlatılıyor.Ama Kanuninin bir kaç kişi istedi diye günahsız bir oğlunu,6 torununu katlettiğinden,aşırı konforlu yaşam sürerek hazineyi tükettiğinden ve buna benzer yanlışlarından kimse bahsetmiyor.Kusura bakmayın ama benim görüşüm böyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kanuni Sultan Süleyman Sözleri

   27


   Kılıcın yapamadığını adalet yapar.

   Dünya bir hayaldir.

   Dünya kimseye payidar değildir.

   Eğer ben padişahım diye benim lehimde bir karar verseydin, seni bu kılıcımla öldürürdüm. (Aleyhinde karar veren kadıya)

   Dünya ne kadar küçük.. (haritayı ikiye bölerek) Biz Doğu tarafını elimizde tutacağız.

   Ben ölünce bir elimi tabutumun dışına atın. İnsanlar görsünler ki padişah olan Kanuni bu dünyadan eli boş gitmiştir.

   Bre Hayrettin bir kulun ömrüne bu kadar az zamanda bu kadar çok fütuhat düşmez. Siz in misiniz yoksa cin misiniz? Bana ister manzum ister mensur bir eser yaz ben de haine-i amiremde saklayayım ki bizden sonra gelecek nesillere ibret ve ders olsun. (Barbaros Hayreddin Paşa'ya Gazavat-ı Hayrettin Paşa'yı yazdırmak için fermanı)

   Devlet adalet üzerine inşa edilir.

   Bir sapkın Divanımıza gelir ve Peygamberimiz hazretlerinin yüksek fanına gölge düşürür, saçma sapan konuşmaya cürret eder ve saçmaladığı delillerle isbat edilip susturulamaz, çıkar gider. Buna sebep nedir?

   Mevkiler önce Allah'a sonra Devlet-i Aliyye'ye karşı sorumluluktur.

   Halk içinde devlet kadar itibarlı bir başka şey yoktur ama, dünyada bir nefeslik sıhhat gibi saadet ve zenginlik olmaz.

   Bre Hasancan, devletin işi görmezden gelmek değildir. Elbet zulmedenler saptanıp cezasını çekecektir.

   Altın ver, altın ver ki görsünler hazinenin kudretini.

   Denizde savaşmadan, karada fetih olmaz.

   Dostum; ben gönlümü senden yana yolladım, onun bir daha benden yana gelmesi mümkün değil.

   Bu ne güzellik, bu ne yüz, bu ne kokudur? Aklım saçının kokusuyla doludur, Muhibbi (Kanuni) ansızın divane oldu, bu ne aşk, bu ne dert, bu ne huydur? (Hürrem Sultan'a atıf şiirlerinden biri)

   Bu, harp demektir! Biz hakareti sineye çekecek kudretsizlerden, tabansızlardan değiliz. Tez zafer hazırlıkları tamamlansın. Belgrad Kapısı'nı kırmaya andımız vardır.

   Kafirin tedbiri bizi yolumuzdan çeviremez. Rodos illa alınacaktır. Yiğitlik bu mudur? Niçin gayret göstermezsiniz? Rodos şiddetli topçu ateşi ve hücumlarımız karşısında hala ayakta sallanıyor da neden bir türlü düşmüyor?

   İçime kibir girdi. (Mohaç Savaşı sonrası söylediği rivayet olunur)

   Onlar (Fatih Sultan Mehmed ve devlet erkanı) İstanbul'u fetheylemek gibi büyük bir erdeme ulaştılar. Onları kendimizle bir tutamayız.

   Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah'ın bir lütfudur.

   Hayreddin! Seni Fransızlara yardım etmek ve İspanya üzerine yüklenmek üzere başkomutan yapıyorum. Bu seferki vazifen çok ağırdır. Çünkü Fransızlardan başka Akdeniz'de kimlerin donanması varsa, onlara meydan okuyacaksın. Kapıkulundan gerekli sayıda tüfekçiden başka, sana istediğin kuvvetleri de vereceğim.

   Ey Fransa Kralı Fransuva! Sefir-i Kebirimden aldığım mazhara göre haberim oldu ki, memleketinde dans namında Ala Mele-İnnas Fuhşiyyat ve Lubiyat yapıyormuşsun. İş bu Name-i Humayunumun eline vusulünden itibaren bu rezalete son vermediğin takdirde, Ordu-yu Humayunumla gelip seni kahretmeye muktedir olurum.

   Dünyanın efendisi ben değil, reayadır ki, ziraat ve çiftçilik emrinde huzur ve rahatı terk ile iktisap ettikleri nimetle bizleri yaşatırlar.

   Sil
 6. Sizlere ne diyeceğimi bilemiyorum.
  O yüzden mi, Osmanlı'nın son zamanlarında köylülerimiz saraylara bile sokulmadılar? Osman'dan sonra ortada kalmış Anadolu Türk Halkının durumunu hiç mi incelemezdiniz? Bırakın artık bu tür düşmanlıkları. Atalrımızn hepsinin bügünlere taşıdıkları güzellikleri görelim, bilelim, ama Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamak ve anlatabilmek zeka işidir, yürek ve kimlik işidir. Saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mallıkta bayrak tutansın o bahsettiğin dönem cumhuriyet tarihinde oluyor osmanlıda değil oku araştır biraz

   Sil
 7. Sizlere ne diyeceğimi bilemiyorum.
  O yüzden mi, Osmanlı'nın son zamanlarında köylülerimiz saraylara bile sokulmadılar? Osman'dan sonra ortada kalmış Anadolu Türk Halkının durumunu hiç mi incelemezdiniz? Bırakın artık bu tür düşmanlıkları. Atalrımızn hepsinin bügünlere taşıdıkları güzellikleri görelim, bilelim, ama Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamak ve anlatabilmek zeka işidir, yürek ve kimlik işidir. Saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. osmanlının son zamanlarında sarayın her yanında aşık veyseli ankaranın göbeğinde köylüler buraya giremez diye kovan ittiyatçılar sarmıştı kardaş sen önce abdülhamit han ı anlamaya çalış onu anlamak herşeyi anlamaktır abdülhamit han eğer hamidiye tabyalarını kurdurmasaydı ne çanakkale kalırdı ne osmanlı kalırdı nede türkiye olurdu çanakkale savaşından tam 30 sene evvel abdülhamit han çanakkale boğazına said çavuşun 215 kiloluk mermiyi sürdüğü topları oraya koydurmuştur araştır kardaş araştır

   Sil
 8. tarihimizdeki şanı şerefi kahramanlıkları anlatmaya kelime harf kağıtlar yetmez ki yetmemiştir sadece çok çok önemli savaşlar ve feht ler kayıt altına alınmış diğer feth ler sıradan günlük gibi olduğu için kaydedilmemiştir bununla birlikte tarihimiz bir yangın bir talan ve bir kerede hurda kağıt olarak tam üç kere bertaraf edilmiş olup dahi elimizde olan kalıntılar bile henuz tam manasıyla açılmamıştır neden aceba? osmanlı ilk defa devlet sıfatını karaca hisarın fethinden (1288 de kalenin fehtiyle birlikte ilk defa bütün kararlar ŞERİAT esaslarına göre KADI lık makamı ile mahkeme edilmeye başlanmış buda ilk devlet oluşumları anlamına gelir) sonra göstermiştir bu yüzden kabul edilenin dışına çıkıp osmanlı beyliği ilk defa 1288 devlet olmuştur bu yorum şunu gösteriyor osmanlı ilk devlet tepkilerini verdiği seneden 165 sene sonra ilk yola çıkarken hepi topu 400 çadır rivayetlere göre 444 alp ile çıktığı ali kelimetullah yolunda öyle cihadlar etmiştir ki 165 sene sonra dünyanın başkentini feth etmiştir kardeşlerim tarihimizi , şeriatın aslında ne demek olduğunu herkese en güzel şekilde her kardeşimize anlatmamız gerekir

  YanıtlaSil
 9. Bu M.armağan, kendi uyduruyor, yazdığına kendi de inanıyor. Adı "dinci"ye çıktı/ çıkardı, dinciler de bu hikayeleri tarih sanıyor, doğru sanıyor.

  YanıtlaSil
 10. Bunu ben söyledim.
  Kanunu Sultan Süleyman.
  Vallahi ben söyledim.
  İnanmıyormuş, tez vakitte boynu vurula.
  Kanunu Sultan Süleyman

  YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.