25 Nisan 2009

Kuba Mescidi’ndeki çift tuğranın sırrı

"Osmanlı kitabelerinde XVIII.yüzyıldan bu yana alışılagelmiş olan tertip, kitabenin üst ortasına beyzi bir saha içinde devrin padişahının tuğrasının yerleştirilmesidir. Lakin, Kuba Mescidi'nin bizzat İslam Peygamberi tarafından kurulmuş olduğu düşünülerek, bunun kitabesinde Osmanlı'ya has bir İslami incelik gösterilmiştir. Zaman sanki asr-ı saadet, yani Hz.Peygamber'in devri imiş ve mescid de aynen o ilk mescidmiş gibi, üstüne İslam Peygamberi adına tuğra konulmuş ve Osmanlı padişahının tuğrasına, Peygamber'e hürmeten ancak kitabenin altında yer verilmiştir.

Osmanlı sultanlarının -en zayıfından en kudretlisine kadar- değişmeyen ortak fazîletleri, Resûlullah'a karşı duydukları hürmet ve muhabbettir. İşte bunun taş üstündeki delîli sayılabilecek olan ve bu cihetten bir benzeri de bulunmayan Kubâ Mescidi kitâbesindeki o ihtiram nişânesinin, bunu fark edemeyenler eliyle yok edilişinden ayrıca esef duyuyorum."

Uğur Derman

Ayrıca bkz: Kuba Mescidi’ndeki çift tuğranın sırrı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.