24 Nisan 2009

Yavuz Sultan Selim'in Şah İsmail ile ilginç diyalogları

24 Nisan 1512 I.Selim'in tahta çıktığı tarihtir. Tarih kitaplarında ve bazı kaynaklarda bu tarihin 26 Mayıs 1512 olarak belirtilmesinin sebebini bu yazıdan sonra yayınlanacak konuda bulabilirsiniz.

***

Yavuz Sultan Selim, İran Seferi'ne çıkmak için 19 Mart 1514 tarihinde Edirne'den İstanbul'a hareket etmişti. Bir ay sonra Üsküdar'a geldiğinde, Şah İsmail'in halifelerinden olan Kılıç adında biri vasıtası ile Şah'a Farsça name gönderdi. Sultan Selim, İzmit'ten gönderdiği hicri takvime göre 920 Safer tarihli namesinde: Şah'ın Müslümanlığa uygun olmayan hareketlerinden, mezaliminden bahis ile kendisinin Müslümanlığı takviye ve mezalimi kaldırmak için faaliyete geçtiğini, yaptığı işler nedeniyle katline fetva verildiğini ve kılıçtan evvel İslamiyeti kabul etmesi lazım geldiğini ve atlarının Safer ayında İstanbul'dan hareket ettiğini ve bizzat muharebeye hazır olacağını bildirmişti. Yavuz namesinde şöyle diyordu: "Fitneler çıkardınız, İslam büyüklerine küfürler ediyorsunuz, bunun cezası katlidir, üzerinize geliyorum, işgal ettiğiniz Osmanlı memleketlerini geri veriniz." Elçi Kılıç, Şah İsmail'i Hemedan'da bularak nameyi vermiş, o da muharebeye hazır olduğunu bildirmiştir. Şahın bu cevabı Osmanlı ordusu Erzincan'a geldiği sırada alınmıştır. Lütfi Paşa tarihine göre Şah İsmail, nameyi getiren Kılıç'ı öldürtmüştür.
Şah İsmail, muharebeye hazır olduğunu belirten namesinde: "Er isen meydana gelsin, biz de intizardan kurtuluruz" demiş ve Yavuz'a bir kadın elbisesiyle, yaşmak yollamıştır. Yavuz bu nameye cevabını 920 Cemaziyelevvel sonunda Erzincan'dan yollamıştır. Yavuz bu namesinde Şah İsmail er meydanına davet ediliyor ve hala kendisinden bir eser olmadığı beyan ediliyordu. Şah İsmail bu nameye cevap olarak; gerek II. Bayezid zamanındaki ve gerek kendisinin Trabzon valiliğindeki dostluklarından bahsederek aradaki düşmanlığın neden ileri geldiğinin bilinmediğini, Osmanlı Hanedanıyla kadim dostluklarından ötürü Timur zamanındaki gibi fena bir neticenin olmasını istemediğini beyan etmektedir. Ayrıca Yavuz'un namesinde hakaretvari tabirlerden şikayet ile name yazan katiplerin yazılarını afyon tesiriyle yazdıkları için bir altın hokka ile afyon macunu yolladığını da namesinde belirtmiştir. Şah İsmail'in afyon macunu yollaması yoluyla, II. Bayezid'ın afyonkeşliği sebebiyle oğlunun da babası gibi olduğu ima edilmektedir.

Yavuz Sultan Selim bu ağır nameye yine ağır bir nameyle cevap vermiştir. Namesinde şöyle demiştir: "Davete icabet edip uzun yolları kat ile memleketine girdik; fakat sen meydanda görünmüyorsun. Padişahların ellerindeki memleket onların nikahlısı gibidir; erkek ve yiğit olanlar kendisinden başkasının ona elini dokundurtmazlar; halbuki bunca gündür askerimle memlektine girip yürüyorum, hala senden bir haber yok. Seni korkutmamak için askerimden 40.000 kişiyi ayırıp Sivas ile Kayseri arasında bıraktım; hasma mürüvvet ancak bu kadar olur. Bundan sonra da saklanıp gözükmezsen erkeklik sana haramdır, miğfer yerine yaşmak ve zırh yerine çarşaf ihtiyar eyleyip serdarlık ve şahlık sevdasından vaz geçesin." Yavuz bu namesiyle beraber Şah İsmail'in gönderdiklerine karşılık kendisinin kökenini telmihen hırka, şal, asa, misvak ve şedden (kuşak) ibaret tarikat levazımı yollamıştır. Böylece Yavuz, Şah İsmail'in dervişlikten geldiğine gönderme yapmıştır.

(Ord. Prof. İsmail Hakkı Uzunçarşılı. Büyük Osmanlı Tarihi,
Cilt II. Türk Tarih Kurumu Yayınları, 7. baskı. s.233-248)

26 yorum:

 1. Şah'ım İsmail..

  YanıtlaSil
 2. yalanın sonu yoktur;Şah'ım İsmail..

  YanıtlaSil
 3. bazilarina göre yalan bazilarina göre degil gercegi nedir?sah ismail neden savasmamistir yavuzun onun üzerine yürümesinin sebebi nedir?

  YanıtlaSil
 4. yavuz şah ismailin karısını altından almıştır şah terbiyrsizlik yaptı.6000 sunniyi öldürdü anneside dahil.yavuza laf söylemeyin

  YanıtlaSil
 5. yavuz o kadar gaddar o kadar zalimdirki,atının nalını takan bir yeniçeriyi askerlikle alakasız bir iş yaptın diyerek kellesini almıştır.hem şah ismail,yavuzun yapacaklarını bildiği için kendi hareminin canını almıştır.o kadar namusludur ki namusunu başka birine vermemek için bunu yapmıştır.benim şahım ŞAH İSMAİL.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şah ismail aşık olduğu taç hatunu zaten bu yüzden savaş meydana getiriyo dimi ( gururundan kendine güvencinden kibirden insan aşık olduğu kişiyi getirmez savaş meydanına esir düştü karısı nerde namus )

   Sil
  2. sen ne diyosun arkadaşım yaa! yavuz sultan selim padişahlar arasında en beğendiğim padişahtır. hem o yeniçeri başka işlerle uğraşırsa diğerleri de etkilenir.onlar da başka işlerle uğraşır. savaşlar kaybedilir. bir çok MÜSLÜMAN ÖLÜR. yavuz, bunu önlemek için böyle bir şey yapmıştır. şimdi o padişah acımasız ve zalim mi? hem şah ismail yavuza insan pisliği gönderirken; yavuz ona lokumlar güller göndermiş ve ona iyi bir ders vermiştir.

   Sil
 6. iran şahı şah ismail yavuz sultan selime hediyeler gönderir odevrin en güzel hediyeleridir bunlar ipek kmaşlar gönderir bunalr bir sandık içindedir her bir hediyeyi çıkardıkça pis bir koku yayılır bir kutu içerisinde insan pisliği çıkaar yavuz buna sinirlenir ama ıspaartadan gül kokuları güllü lokumlar yaptırılır ve şah ismaile gönderilir hediye şah ismaile gönderilir her bir hediyeyi açınca gül kokuları yayılır en sonunda güllü lokumlar vardır herkes tadına bakar muhteşem altında bir not vardır ismail herkes yediğini ikram eder....

  YanıtlaSil
 7. Düşüncelerinize saygı duyarım fakat lütfen hükümdarların davranışlarını bu saatten sonra yargılamayın. Bize o zamanların savaşları, antlaşmaları ve mektuplarından başka her şey hikayedir. Nereden bilebiliriz Yavuz Sultan Selim'in gün içinde neler yaptığını ve Şah İsmail'in iyi bir insan olduğunu? Şah İsmail de rivayete göre elçileri kızgın yağa sokuyor ve öldürüyormuş. Bu denilenler doğruysa bile hangi amaç uğrunda yapıldıklarını bilemeyiz. Ancak bir şeyi yine de söylemeden geçemeyeceğim Selim onun haremine dokunmamıştır. Fakat eşlerinden ikisini köleleriyle evlendirmiştir diye geçer.

  YanıtlaSil
 8. şah ismail zalimden başka biri deildir... birçok günahsız sünniyi katletmiştir, şehrin ortasına koyduğu kızgın yağ kazanında diri diri yakmıştır... hatta adları ebubekir ömer ayşe olan sünnileri ya adlarını değiştirmeye zorlamış yada öldürmüştür... ismail zalimdir, yavuz sultan selim anca ona haddini bildirmiştir... fatihten sonra osmanlıyı konuşabiliyosak eğer bunda yavuzun rolü büyüktür.. oğlu süleyman bunu had safhaya çıkarmıştır... şah ismail kaybettiği savaşlardan sonra teselliyi içkide arayarak bir köşede can vermiştir...

  YanıtlaSil
 9. Biz ki ümmeti Muhammet (SAV) olanlarız. bizki cihan devleti osmanlıyız.Kimseye dokunmayan müslüman sancagını tasıyan bir cihan padişahlına eğer katliamla cevap veriliyosa ki bu katliamı yapanlarda müslümansa o iş orada biter.Önce rabbimizin nasibiyle tabi Türkün el atması yeterdi zaten bize yezit diyenlere..Diyecek birşey yok. Biz öyle katliyam yapmayız. biz karısını elinden alır sivilce suratlı adama veririz. Eline kadehten başka birşey alamaz hale getiririz. Bırakın savasmayı kadeh tutuşturcak hal bırakmayız Allahın izniyle...

  YanıtlaSil
 10. Şah İsmail Santranc Devletine Gelen Yabancılarla Santranç Oynamayı Cok Severmış Ve Şahı Yenen Olmamış Yavuz Sultan Selim Sancak Beyi İken İrana Cok Girip Cıkarmış Ve Durumlarına Bakarmış Sahla Santranc Oynayacagını Soylemış Ve Saraya Gırmış Sahı Mat Ettigi İçin Tokat Yemiştir Ve sah Buna bİr Kese Altın Vermıştır Bunu Yavuz Sahın Atlarının Bulundugu Ahırdaki Eger Tasının Altına Koymuştur Yıllar Sonra Caldıran Savasını Kaybeden SAH Savaş Alanında Haremını Bırakıp Gıtmıştır Sahın Karısı Yavuza Asıktır Ve Yavuz Kadını Haremıne Almayıp Ordusundaki En Cırkın Ve En Yaşlı Askere Emanet Etmştir Bunu Yapmasındaki Amac Kadının Askere Asık Olmaması içindir Ve asker Padısahın Emanetıne Yan Gözle Bile Bakmamıştır Ve esırlerden Sahın Sadrazamını Serbest Bırakır Ve Saha Git Ve Eger Taşının Altına Baksın Der Sah Bakar Ve Bi Kese Altın İçindede Bi Not Tokat Öyle Atılmaz Böyle Atılır Yazıyomuş. Sah İsmaille Yavuz Birbirlerine cok Benzerler Cunku Ikısıde Genc Yasta Öldü İkiside Savaştı Bir Ruha Sahip Şah İsmail Aslen Türktür Zaten 7 yaşında Devletın Basına Gecen Bi Adam ve Yavuza Yenilgisi Uzerine Sıkıntıdan İç Kanama Gecirip Ölmüştür ...

  YanıtlaSil
 11. Sefevi devleti Azerbaycan turklerinin kurdugu devletdir,Iranin deyil ve Shahim Ismailde bir turkdur ve Azerbaycana da shiiliyi o yaymishtir. Sadece olarak Yavuz Sultan Selim tum musluman devletlerini sunni olarak bir devletde gormek istiyorda ama Shah Ismail ise shii.Gorunen o ki hich biri basharili olamadi.Savashi Osmanlinin kazanmasinin en buyuk sebebi toplar olmushtur. <3 Sefevi <3 Shah Ismail <3 TURAN
  from Baku

  YanıtlaSil
 12. herkes kendi buldugunu buraya yazmishtir. ama unutmayin Shah Ismayil TURK dur. Sefevi devletinin hukumdari oldugu devrde sarayda Azer Turkcesile konushulmushtur!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sah Ismayilin Sultan Selime nefretinin sebebini cok insan bilmiyor.Isayille Sultan Beyazit baba ogul kadar yakin olmustur.Sultan Selim ise oz babasini zindana salmis ve ona inskenceler yapmistir.Sah Ismyil de bunu kabullenememistir.Hepsi bu

   Sil
 13. nerden bakarsan yalnis bir savasdi

  YanıtlaSil
 14. yukarıda kı kotuledıgınız yavuz hz.muhammedden sonrakı islamıyetın basındakı kısıdır belkı zalım olabılır amma o bunun şah ismailin haremını alacakkadarda bırısı deıldır o adamdır kı Kulagına kupe takmasının sebeblerındende bırısı da Taktığı küpe o dönemde köleler tarafından takılan cinstendi, o da kendisini Allah'ın kölesi, kulu olarak görüyordu bunu da kölelerin taktığı küpelerden takarak ifade etmiş oluyordu. Yavuz Sultan Selim Timurun Yaptıgı o Yıldırımın Karısını soyundurup yemek dagıttırmazdı Haremını bosa oldurtmus zaten bunun en acık ornegı Osmanlı İmparatorlugunun Kimseye zulmetmeyıp Türklerı arapları Macarları,Rumları hepsi eşit O aşşagıladıgınız yavuz sultan selım 8senede 8 devlet yıkmıs bı hukumdardır . Böyle Biline Salak Salakda Konusmayın .

  YanıtlaSil
 15. Kimse unutmasın Tarih kazananlar tarafından yazılır. Şah İsmail şii'liği yaymaya çalışarak önüne geleni öldürmüş Yavuz ise sunniliği yaymaya çalışırken önüne çıkan çıkmayan ne kadar şii Alevi varsa hepsini öldürmüştür. Yavuz'un Aleviler hakkında çıkarttığı söylencelere iftiralar günümüze kadar sunniler arasında yer etmiştir. Kimse unutmasın ki şanlı Osmanlının Yeniçerileri Alevi inancıyla yetişip büyümüşlerdir. Bu Yeniçeriler karşısına çıkan ordular yenilip dağılmışlardır.
  Tarih sayfalarına girmeyen, söylentiden ibaret olan bir çok hikaye vardır. Yavuz kendi açısından doğru gördüğünü yapmış binlerce Alevi Türkü kılıçtan geçirmiştir. Yaptığı mezalimdir ve etkileri bugün bile hala devam etmektedir. Yukarıdaki arkadaş 8 devleti yıkmış bir hükümdar olduğundan bahseder. Hitler ile Yavuz arasında ne fark vardır ki? Hitler'de çok kısa sürede Avrupayı İşgal etti. Aynı anda İngiltere Rusya Fransa Amerika ile savaştı. Diğer Avrupa ülkelerini saymıyorum. Sonuç Yavuz girdiği savaşları kazandı. Hitler kaybetti. Yavuz Osmanlı topraklarını büyüten, halifeliği getiren padişah olarak tarihe geçti. Hitler ise tarihin gördüğü en büyük mezalim olarak tarihe geçti. Aralarında sadece 1 fark var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o öldürülen alevi olduğu söylenen kişiler Anadoluda şiiliği yaymak için gelen şah ismailin ajanlarıdır ve küfrü yaymaya çalışmıştır. bunların katline cevaz vardır. bu zalimlik değildir. o ajanlar birçok kişiyi dinden çıkarıp cehennem yolcusu yapması mezalimdir. ayrıca Yavuz Sultan Selim'in bir hatasını görmüş olsam bile aleyhinde konuşmaktan çekinirim nitekim o insan Allah'ın veli kullarındandır

   Sil
 16. kimsenin YAVUZ'a söz söyleyemez.ismailin ne halt olduğu apaçık ortada çaldıranda herkes gördü ne olduğunu.Ayrıca ismailin acemistandaki sünnileri nasıl idam ettiğini kendi öz anasını bile affetmediğini herkes biliyor.YAVUZ EVLİYAULLAHTANDIR.Bizzat peygamberimizle irtibatı vardır.Bide İsmail ve bütün Şiiler Hz.Aişeye,Hz.Ömere,ebu bekire ve osmana küfür ederlerdi o zamanlarda hale ediyorlarmı bilmiyorum.Bu isyandır.İsmail'in üzerine gidilmesi vaciptir

  YanıtlaSil
 17. 1514 de çaldıran ( VAN ) da yapılan savaşın temel nedeni milliyetçiliktir.sultan selimin halifeliği alarak iyice teokrasileşip türklüğü aciz duruma düşürmesine dayanamayan şah ismail o coğrafyadaki anadolu türklerini bir çatı altında toplayıp sultan selime karşı oluşuma başlayıp anadolu ihtilali yapmak istemiştir.osmanlı devletinin fatihten kalan hazır ordusu savaşın osmanlı lehine sonuçlanmasına neden olmuştur.şah ismail islam cilası altında şiiliği gibi gösterip aslında gök tengr- i inanışlı türklüğü yaymak istemiştir.

  YanıtlaSil
 18. Yavuz Sultan Selim Han Şimdi iyi veya kötü karşılanan her ne varsa hepsini OSMANLI'nın bekası için yapmıştır...Çaldıran yolundan kendisini vazgeçirmeye çalışan sevdiği valisinin kellesini hiç düşünmeden vurduran yavuza canlar feda....

  YanıtlaSil
 19. şah ismail sütten çıkmış ak kaşık değildir mutlaka ama yavuz dediğin adam babasını zehirlemiş bir adam babasını zehirliyen düşmanına rakibine ne yapar sen düşün

  YanıtlaSil
 20. ŞAH İSMAİL kendi yaktığı ateşle 1 milleti mezhepsel savaşın ateşini yakıp yenilgiye uğramıştır sonuçta ordusunu hazinelerini eşsiz güzel karısı TAÇ HATUNU bırakıp kaçmıştır....SAYGILARIMLA....OSMAN ALTUN.....

  YanıtlaSil
 21. değerli dostlar lütfen tarihimizi iyi bilip yorumlayalım çünkü o dönem yavuz ile şah arasındaki yazışmalar şu na topkapı saryında vesikalarda sergilenmektedir 2 side kuvvetli imparatordu 2 side gençti 2 side TÜRK'tür 2 side inançlı genç yaşta tahta sahip olup büyümüşitür yavuz hilafeti alarak ilk osmanlı türk halifesi olurken şah alevilerde 7 ulu ozan arasında yer edinerek inanç gücünü ortaya koymuştur ama bu 2 cihan imparatorunu karşı karşıya getiren şah ın yavuza yüklenmesidir sürekli meydan okumasıdır şah yavuza gönderdiği vesikaların birinde 1 CİHAN 2 TÜRK HÜKÜMDARINA DARDIR şeklinde beyanı bile şah ın safevilere karşı osmanlıyı kışkırttığını ap açık ortaya koyar her savaşın bir kazanan bir kaybeden tarafı olduğu gibi hem haksız hemde haklı tarafı olur yavuz çaldırandaki o muhteşem savaşın hem haklı hemde savaşı kazanarak gururlu tarafıdır...tamam belki bu savaşla mezhep çatışmaları başlamış olabilir ama her ne olursa olsun OSMANLI İNANCI İMANI VE MİLLET KUVVETİNİ ORTAYA KOYMUŞTUR.....BU DA BİZİM İÇİN GURUR VE İFTİHAR KAYNAĞIDIR....SAYGILARIMLA...OSMAN ALTUN.....

  YanıtlaSil
 22. Arkadaşlar geçmişi kendimize ağırlık değil ibret yapalım. Geçmişten öç değil ders alıp, bu gün ne yaptığımıza bakıp, geleceğin barışla gelmesi için çalışalım. Asıl bakmamız gereken geçmişin değil bu günün "padişah"ları.

  YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.