16 Temmuz 2009 Perşembe

Beklenen kitap çıktı!
İşte "Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı"

Blogumuzda Mustafa Armağan hoca'nın bu konuya giriş yapmasına sebep olan 3 seri makalesi mevcut. Hocamız -özellikle benim- çok takdir ettiğim, okunmadık kitabını bırakmadığım, kafama takılan herşeyi sorup cevap alabildiğim çok değerli bir insan, takdir edilesi başarı ve emeklere sahip bir araştırmacı. Bu kitabını çevremdeki herkese, tüm tarih severlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Bize yanlış öğretilen, bizden saklanan, Avrupa'nın abartıp bizlere yutturduğu onlarca yalanı görecek, yaşadığınız şaşkınlıktan kendinizi sorgulamaya başlayacaksınız. Nereden mi biliyorum? Kitabın içindeki bazı konulara, çok eski kitaplarında ufak da olsa değinmişti Mustafa Armağan hoca. Özellikle "Haritaların ufaltılması" ve "Florance Nightingale" hadiseleri kafamda bazı şeyleri oluşturmuştu Avrupa tarihi hususunda. Tekrar belirtip konu başlıklarını yazıyorum; mutlaka okuyun!

***

Mustafa Armağan, Osmanlı tarihi ve yakın tarih üzerine kaleme aldığı bir düzine kitaptan sonra bu defa projektörünü Avrupa tarihinin karanlık bölgelerine tutuyor. Bu çalışmayla yalnız Avrupa tarihinin bilinmeyenleri ortaya çıkmakla kalmıyor, aynı zamanda kendi yüzümüzün de bir kısmının aydınlandığını fark ediyorsunuz. Eşitsiz olarak, adeta bir ast-üst ilişkisi içinde kurgulanan Osmanlı ve Avrupa tarihleri, olmaları gereken eşit konuma yerleştiriliyor.

Türk aydınının 1,5 asırdır peşinde koştuğu ‘Avrupa mucizesi’ yalanı, farklı ve şaşırıcı yönleriyle bu kitapta birer birer deşifre edilip ortaya konuluyor. İlginizi çekeceğine inandığımız başlıklardan bir kısmını tadımlık olarak şöyle bir hatırlamaya ne dersiniz?

- Florence Nightingale’in İngiltere’de ölüm meleği olarak tanındığını,
- Galile’nin kiliseye karşı çıkmış bir bilim kahramanı olmadığını,
- Magna Carta’nın Avrupa tarihinde ileri değil, geri bir adım olduğunu,
- Hitler’in aslında Avrupa’yı işgal planı olmadığını,
- Einstein’ın son yıllarında beyninin yavaşladığını,
- İlk feministlerin fabrikalardaki kadınları evlerine kapatma için kampanyalar düzenlediklerini,
- Don Kişot’ta Endülüslü Müslümanlarla ilgili şifreler bulunduğunu,
- Kopernik ve Kepler’in güneşe tapanlar tarikatından olduklarını,
- Rönesans insanlarının Ortaçağ’daki atalarından daha pis yaşadıklarını,
- Haritaların emperyalizmin sözcülüğünü yaptığını,
biliyor muydunuz?

Bunlar ve bunlardan başka Avrupa’nın büyük yalanlarını, Mustafa Armağan’ın hakikaten büyük emek mahsulü Avrupa’nın 50 Büyük Yalanı’ndan okuyacak ve her satırında eminiz ki, şaşıracaksınız. Yazarın amacı da bu zaten: Düşünmek, şaşırmakla başlar ona göre.

Mustafa Armağan’a göre Osmanlı tarihini de hakkıyla anlayabilmek için Avrupa tarihinin gerçeklerini bilmek gerekir.

Osmanlı ve yakın tarih üzerine yazdığı ufuk açıcı kitaplarından sonra Armağan’la Avrupa tarihinin bilinmeyenlerine doğru nefes nefese bir yolculuğa hoş geldiniz.

(Tanıtım bülteninden)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.