05 Temmuz 2009

İlber Ortaylı'dan Milliyetçilik Yorumu


Milliyetçilik Türklere tarih kitaplarıyla, basınla, kültürle öğretilmiş değildir. Türkler milliyetçilikte çok geç kalmışlardır. Bizim ders kitaplarımız kötüdür, içinde milliyetçilik yoktur.

Milliyetçi bir romanımız, milliyetçi sanat eserlerimiz, şiirlerimiz, tiyatrolarımız ve sinemalamız mı var? Yok. Milliyetçiliği bize tarihimiz öğretmiştir. Tarih tarafından milliyetçi kılındık. Biz milliyetçi olmaya mecbur kaldık. Balkan Savaşları ve Çanakkale Savaşı'nın acılarının, toprak ve can kayıplarının bunda büyük etkisi vardır.

Gerçek milliyetçilik yaygın, yoğun ve evrensel bir şekilde dünyayı kavramaktan geçer. İnsanlar ve toplumlar dünyayı tanımakla milliyetçi bir noktaya ulaşabilirler.

'Milliyetçilik kötüdür' diyenleri, 'milliyetçilik yükseliyor' diyenleri ben hiç kaale almam. Bunu söyleyenlerin en kötü milliyetçiliği yaptıklarına şahit oluyoruz. Böyle söyleyenler coğrafyası bile olmayan bazı unsurlarla ilgili mikro milliyetçilik yapıyorlar.

İlber Ortaylı
(İsmail Küçükkaya, "İlber Ortaylı'nın Gözüyle Milliyetçilik",
Akşam Gazetesi, 26 Mart 2007)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.