20 Temmuz 2009

Ortadoğu hâlâ Osmanlı'ya hayran

Dünyaca ünlü minyatür sanatçısı Haydar Hatemi; Ortadoğu ülkelerinin hâlâ Osmanlı'ya hayran olduğunu söylüyor.

12 yıldır Katar Kraliyet ailesi için farklı eserler üreten sanatçı; Katar'daki kraliyet sarayı ve kongre binası duvarlarının, Osmanlı'yı anlatan resimlerle dolu olduğunu belirtiyor. 1997 yılından bu yana ABD'de yaşayan Hatemi, Virginia eyaletinde önümüzdeki günlerde açacağı İstanbul&İstanbul sergisi ile sanatseverlerle tekrar bir araya gelecek.

Türkiye'de birçok özel koleksiyonerin yakından tanıdığı Hatemi; 40 yıldır minyatür sanatı ile uğraşıyor. 2007 yılında "Stories of the Messengers" sergisiyle dikkatleri üzerine çeken Hatemi; Kur'an-ı Kerim, İncil ve Tevrat'ta anlatılan ortak olayları resmetmişti. "Stories of the Messengers" sergisine 11 Eylül'deki terör saldırılarının ardından karar verdiğini anlatan sanatçı, "11 Eylül terör saldırıları, beni şoka uğrattı. Saldırıların ardından Mevlânâ'nın Mesnevi'sini tekrar okudum. Mevlânâ'nın barış mesajını yaymak için çaba sarf etmem gerektiğine inandım. Dinler arası diyaloğun ne kadar önemli olduğunu fark ettim. Kur'an-ı Kerim'i tam anlamıyla kavramak ve kendimizi eğitmemiz gerektiğine inanarak 'Stories of the Messengers' sergisi üzerinde çalışmaya karar verdim.'' diyor.

1945 yılında Azerbaycan'ın Alemdar şehrinde doğan sanatçı, 16 yaşında lise eğitimi için İran Tebriz'e gider. Lise eğitiminin ardından Tahran Güzel Sanatlar Akademisi'ne kabul edilen Hatemi, 1983 yılında Türkiye'ye taşınır. 1997 yılına kadar çalışmalarına Türkiye'de devam eden Hatemi; heykel, minyatür, tezhip gibi sanatın farklı dallarında onlarca esere imza atar.
"Minyatür sanatını öğrenmek için sabır ve azime ihtiyaç var." diyen sanatçı, Amerikalıların minyatür sanatı ile yakından ilgilendiğini ifade ediyor. Haydar Hatemi, "Osmanlı minyatür tekniği Amerikalılara çok cazip geliyor. Minyatür, detay gerektiren bir sanat dalı. Amerika'daki ilk sergimde, detayları daha iyi görebilmeleri için gezenlere büyüteç vermiştim ve büyük bir ilgi ile karşılaşmıştım." şeklinde konuşuyor.

12 yıldır Katar Kraliyet ailesi için sayısız eser ürettiğini anlatan sanatçı, kraliyet ailesini, "Tam bir İstanbul hayranı'' olarak tanımlıyor. Haydar Hatemi, kraliyet ailesi ile tanışmasını ise şöyle anlatıyor: "Katar Kralı Al Thani'nin kız kardeşi 1997 yılında İstanbul'a gelmişti. Daha önce birkaç eserimi satın aldıkları için tanışmıştık. Bu ziyaret sırasında yeni yaptırdıkları sarayın duvarlarında resimlerimin olmasını istediklerini belirterek Katar'a davet ettiler. Sarayın içine girdiğim andan bugüne tam 12 yıl geçti. Sarayın duvarlarına Osmanlı'yı anlatan resimler yaptım."
İstanbul&İstanbul sergisi için uzun süredir hazırlandığını anlatan Hatemi, "İstanbul benim için özel bir şehir. Türkiye'de beni 'İstanbul ressamı' diye de tanırlar. Bu sergimde devekuşu yumurtaları üzerine Osmanlı padişahlarını, 18 yy İstanbul ve harem hayatını resmettim.'' şeklinde konuşuyor. Minyatür sanatında keşfedilecek çok şey olduğunu belirten sanatçının "İstanbul&İstanbul" sergisi şu anda Lexington, Kentcuky'de sergileniyor. Bundan sonra bu serginin Washington ve New York'a taşınması gündemde.
Mehmet Demirci
(Zaman Gazetesi, 19.07.2009)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.