14 Temmuz 2009

Topkapı Sarayı, Kutsal Emanetler ve Şarap Konseri #2


Konuyla ilgili ilk yazım burada. Dün akşam eve gittiğimde medyayı ve ilgili kurumların web sayfalarını inceleyeyim dedim. Alperen Ocakları Eğitim ve Kültür Derneği'nin web sayfasındaki şu haberle birlikte gelen videoları kesinlikle izleyin. İzledikten sonra bu konuyu çok daha iyi analiz edebileceksiniz. Cumhuriyet Gazetesi ve fikirdaşlarının ne kadar büyük bir seviyesizlik örneği gösterdiğini göreceksiniz. Sözde Alperen Ocaklılar, Topkapı Sarayı'nın ilgili konser alanına girip izleyicileri sopalarla dövüp yaralamış, linçe girişmiş! Böyle birşey kesinlikle yok. Alperen Ocaklarının konseri veren sanatkarla ve izleyicilerle bir münasebeti zaten yok. Konu, "Şarabını, minderini kap, Topkapı Sarayına gel!" afişine sahip konserin yapılış zamanı ve mekanı. Ancak konunun çekildiği nokta bize darbe dönemlerini hatırlatan fikirlere dayanıyor. Kaos oluşturma anlayışı, bir fikrin gençliğini asimile etme anlayışı, kısacası çamur at izi kalsın anlayışı!

Kutsal Emanetlerimize yapılan saygısızlığı protesto eden Alperenlere karşı medyada başlatılan linç girişimine, etik bir tavır sergileyerek tarafsız ve hükümsüz bir anlayışla özlenen medya anlayışını yansıtarak olayları çarptırarak değil olduğu gibi gösteren Samanyolu Haber’e gerek blogum gerekse kendi adıma teşekkür ediyorum. Gerçeklerin peşinde koşan her insanın önünde ceketimizi iliklemesini biliriz. Peki ya bu Cumhuriyet Gazetesi gibi "fikir faşizmi"ni beyinlere enjekte etmeye çalışan organlara ne demeli? Son olarak şahsım adına bir özür diliyorum. Topkapı Sarayı Müdürü değerli hocam Prof.Dr.İlber Ortaylı yaptığı şu açıklamalarla gönüllerimize bir damla olsa da su serpti. Kendisine bu özel duruşu için teşekkür ediyor, hakkındaki eleştirimi de derhal geri çekiyorum. Ancak Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ve onun gibi düşünüp, protestoculara "zavallı yaratıklar" diyen tüm medya organlarını, yazarları ve televizyon kanallarını şiddetle kınıyorum. İşte İlber Ortaylı'nın Habertürk'e verdiği demeç:

"Organizatör demiş ki, 'Şarabınızı alın çayırda uzanın'. Ben buna şimdi karşı çıkarım. İdil Biret bizim milli virtüözümüz. Bize gelen de doğru dürüst bir orkestra. Efendim, Çaykovski çalınıyor, çayıra mayıra uzanılmaz. Doğru dürüst bir reklam olur, doğru dürüst giyinilir. Her şeyin bir usülü vardır. Ben böyle olacağını bilseydim izin vermezdim."

Devletimizden kültür ve tarihimiz adına bu konularda hassasiyet bekliyor, sorumsuzluk yapan herkesten -adı, ünvanı ne olursa olsun- hesap sorulmasını bekliyoruz.

Yağız Gönüler
gizlenentarihimiz.blogspot.com
Kurucu / Yazar

5 yorum:

 1. Yagiz selam;
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/12064149.asp?yazarid=131&gid=61
  Linkteki yaziyi okudun mu bilemiyorum ancak Ilber Ortayli'nin "IV.Murat da orada sarap icerdi" seklinde bir beyani var mi, var ise bu dogru mu, dogru ise gercekten de gosterilen tepki anlamini yitirmiyor mu?

  YanıtlaSil
 2. IV.Murad'ın şarap içtiğine dair hiçbir resmi delil yok. Bu yüzden herkes mantığına, fikriyatına göre yorum yapıyor. Varsayımlarla gidiyor. İlber Ortaylı da bu konuda pek hassas değil çünkü içki içilip içilmesi onu pek enterese etmiyor. Oysa diğer değerli tarihçilerimizden Mustafa Armağan, Mehmed Niyazi ve Metin Hülagü için bunlar çok daha ciddi konular olabilir.

  IV Murad'ın içkiye çok düşkün olduğu için erken yaşta öldüğü asılsız bir söylenti olarak kabul edilir bazı kesimlerce ve bu tür yanlış bilgileri sunni düşmanı olan kesimlerin uydurduğu hatta resmileştirdiği belirtilir. Sporcu bir insan asla afyon otu ve içki kullanmaz aslında. Bu da mantıklı bir antitez o zaman. Lakin ben de Türkiye Cumhuriyeti ilk Kültür Bakanı Prof. Dr. Talat Halman'ın 7. Uluslararası Türk Kültürü Kongresi'ndeki konuşmasında söylediğine inanıyorum. Yani "Saraydaki bazı kadınlar tarafından kasıtlı olarak içki bağımlısı haline getirildiği"ne..

  YanıtlaSil
 3. Eklemeyi unutmuşum, varsayalımki IV.Murad'ın orada şarap içtiği resmiyet kazansın, demişsin ki tepki anlamını yitirmiyor mu? Neden yitirsin? O avluda Osmanlı savaşa çıkarken kuran okunuyordu 24 saat. Bu durumda IV.Murad'ı eleştirmek lazım öyle değil mi? Ama o hayatta olmadığı için; neredeyse belli bir siyasal partinin basın-yayın organı olmuş tv kanalları, gazeteler için Alperenlere çamur atmaktan, karalamaktan "daha güzel" bir haber var mı? Fırsat bu fırsat..

  YanıtlaSil
 4. abi orada özellikle ilber ortaylı müdürken ilk defa içki içilmiyor ki murat bardakçı programında söylemişti, o bölgede 1. avluda kendisinin de katıldığı içki içilen birçok resepsiyon düzenlenmiş. dün ntv'de dinlediğime göre resepsiyon yine düzenlenebilirmiş fakat orada düzenlenen bir klasik müzik konseri sırasında içki servisinin önü kapalıymış.

  YanıtlaSil
 5. Demekki gizli yapılmış ki haberimiz olmuyor Yiğit. Bundan sonra daha özenli olunması dileğiyle.

  YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.