25 Eylül 2009

İşte "Son Osmanlı"nın ebedi istirahatgahı

İstanbul'da böbrek ve solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat eden, Osmanlı padişahlarından II. Abdülhamid'in torunu Osman Ertuğrul Osmanoğlu'nun cenazesinin defnedileceği II. Mahmud Türbesi Haziresi'nde hazırlıklar tamamlandı.

İstanbul Türbeler Müzesi Müdürü Hayrullah Cengiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 23 Eylül 2009 tarihinde vefat eden Osman Ertuğrul Osmanoğlu'nun II. Abdülhamit'in oğlu şehzade Burhaneddin Efendi'nin torunu olduğunu söyledi.

Osmanoğlu'nun vefatının ardından eşi Zeynep Osmanoğlu'nun kendilerine başvurarak II. Mahmud Türbesi'nde ya da haziresinde eşinin defnedilip edilemeyeceğini sorduğunu ifade eden Cengiz, ''Kendisine türbede uygun yer olmadığını, ancak haziresinde yer çıkabileceğini ifade ettik. Kendisi gelip burada yer tespiti yaptıktan sonra gerekli yazışmalar, yasal süreç başlatıldı. Şu anda defin için gerekli her şey hazır. İlgili yasal işlemlerin bitmesini bekliyoruz. Bakanlar Kurulu kararı alındıktan sonra defin işlemi gerçekleştirilecektir'' dedi.

Cengiz, 1840 yılında yaptırılan II. Mahmud Türbesi'nde şu anda Osmanlı sultanları II. Mahmud, Abdülaziz ve II. Abdülhamid'in mezarlarının bulunduğunu hatırlattı.

Söz konusu türbe ile yanındaki Nef-i Fidan Sultan Türbesi'nde toplam 30 hanedan mensubunun mezarının bulunduğunu kaydeden Cengiz, ''II. Mahmud Türbesi Haziresi'nde ise dönemin önemli paşaları, sadrazamları, kaptan-ı deryaları ve Osmanlı hanedanından bazı şahsiyetler defnedilmiştir. Buradaki toplam mezar sayısı da yaklaşık 150 civarındadır'' diye konuştu.

Cengiz, ''Gelecekte hanedan üyelerinden buraya defnedilmek isteyen olursa türbede yer var mı?'' sorusu üzerine, hazirede birkaç mezar yeri daha bulunduğunu belirterek, ''Yer müsait olduğu sürece gelecekte yapılacak definler konusunda bizim için herhangi bir sıkıntı yok. İnsanların en tabi haklarından biri yakınlarının yanına defnedilmektir'' dedi.

Bu arada, İstanbul Mezarlıklar Müdürlüğüne bağlı görevlilerin Cağaloğlu'ndaki II. Mahmud Türbesi Haziresi giriş kapısının karşısında mezar kazdıkları ve çevrede gerekli düzenlemeleri yaptıkları görüldü.
-OSMAN ERTUĞRUL OSMANOĞLU-

II. Abdülhamid'in oğlu şehzade Burhaneddin Efendi'nin oğlu olan Osman Ertuğrul Osmanoğlu, 18 Ağustos 1912 tarihinde Yıldız Sarayı'nda doğdu.

Halifeliğin kaldırılması ve Osmanlı hanedanının bütün fertlerinin Türkiye'den sürgün edilmesi nedeniyle babası ve kardeşiyle birlikte Viyana'ya yerleşen Osmanoğlu, 1933 yılında babasıyla birlikte ABD'ye gitti.

Babasının 1949 yılında vefatından sonra 1952 yılında Kanada merkezli bir madencilik şirketi kuran Osmanoğlu, 1991 yılında Osmanlı hanedanı ile benzer bir akıbeti paylaşan Afgan kraliyet ailesinden Prens Abdulfettah Tarzi ve Dr. Pakize Tarzi'nin kızı Zeynep Tarzi ile evlendi.

Türkçe'nin yanı sıra akıcı bir şekilde İngilizce, Almanca ve Fransızca konuşan, İtalyanca ve İspanyolca da anlayan Osmanoğlu, 1974 yılında yürürlüğe konulan af kapsamında 1992 yılında Türkiye'ye geldi ve 2004 yılı içinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldı.

Osman Ertuğrul Osmanoğlu, ''Osmanlı Hanedanının Reisi'' ve ''Son Osmanlı'' olarak da anılıyordu.

Kaynak: Zaman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.