17 Eylül 2009

Nalıncı Baba

(Nalıncı Baba türbesi.)

Çok hoş bir rivayeti sizlere aktarmak istiyorum. Sultan IV.Murad ile veziri Siyavuş Paşa molla kılığında dolaşırlarken Unkapanı civarında yerde bir ceset görürler. Ahaliye kim olduğunu sorarlar. Ahali "Ayyaşın teki" der. Bir başkası ayrıntılı bilgi verir:

"Aslında iyi sanatkardır. Azaplar çarşısında çalışır. Nalının hasını yapar. Ancak kazandıklarını içkiye, fuhuşa harcar. Hem şişe şişe şarap taşır evine hem de nerde namlı mimli kadın varsa takar peşinde. Camiye de gitmez."

Ahali uzaklaşır. Padişah "Bu adamı defnetmeliyiz" der. Cenazeyi Fatih Camii'ne götürürler Cesedi yıkar, kefenler ve tabuta koyup ezan vaktini beklerlerken vezir, "Padişahım sormadan bu cenazeyi buraya getirdik. Ya hanım, çocukları varsa?" diye sorar. Padişah, "Haklısın, ben mahalleye gidip soruşturayım" der.

Padişah mahallede nalıncının evini bulur. Kapıyı yaşlı bir kadın açar. Olayı metanetle dinler ve anlatır:

"Bizim efendi bir alemdi vesselam. Akşamlara kadar nalın yapardı. Ama birinin elinde şarap şişesi görmesin, onu satın alırdı. Sonra getirip helaya dökerdi. Ümmeti Muhammed içmesin diye. Sonra malum kadınların ücretlerini öder, eve getirirdi. O çeker gider, ben o kadınlara menkıbeler anlatırdım. Milletin ne sandığı umurunda değildi. Hep uzak mescidlere giderdi. Bir gün "Sen böyle yapıyorsun ama komşular kötü belleyecek, cenazen ortada kalacak" dedim. Hak verdi bana. Kimseye zahmet olmasın diye mezarını bahçeye kazdı. Ama ben, "Mezarla iş bitmez. Seni kim yıkayacak, kim kaldıracak?" dedim. O önce güldü sonra da "Allah büyüktür hatun, hem padişahın işi ne?" dedi."

(Bu yazı, 15 Eylül 2009 tarihli Vatan Gazetesi'nin Ramazan Özel Sayfası'ndan alınmıştır.)

***

Blog yazarının notu: Burada IV.Murad olarak geçen padişahın III.Murad olması gerekir zira Osmanlı Tarihi'nde 3 Siyavuş Paşa vardır. Bunlardan biri Siyavuş Paşa, IV.Mehmed saltanatında üç aya yakın bir süre sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır. Diğeri Kanijeli Siyavuş Paşa, III. Murad saltanatı döneminde 1582-1584, 1586-1589 ve 1592-1593 yıllarında sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır. Abaza Siyavuş Paşa ise II. Süleyman saltanatında beş ayı geçkin bir süre sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır. İsim benzerliğini esas olarak alırsak, söz konusu padişahın III.Murad olması gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.