03 Ekim 2009

Müslümanlık ve Yahudilikte laiklik olmaz

"Din ile devletin ayrılması Yahudilik ve Müslümanlıkta imkansızdır. Çünkü her iki dinde de din insanların 24 saatini ayarlar. Sadece devletle olan ilişkilerini değil özel hayatlarını, nasıl yiyip içeceklerini, nasıl temizleneceklerini, karı koca arasındaki ilişkiyi ve tabi ki devletle olan ilişkiyi ayarlar. Devletin görevi aslında insanların dini ibadetini hazırlayabilmektir. Bu son nokta çok önemlidir. Çünkü çağdaş fundamentalist dediğimiz gelişmelerde devlet düşmanlığı bir motif olarak yer almaktadır. Bu, desteklenecek bir görüş değildir ve tarihi gelenekle de bağdaşır bir yönü yoktur.."

İlber Ortaylı

Kaynak
: youtube.com/watch?v=G02Nv0wTpMQ&feature=player_embedded

4 yorum:

 1. Bazı şeyleri İlber Ortaylı söyleyince kimsenin gıkı çıkmıyor.

  YanıtlaSil
 2. Birşey bilmeyenler neyin gıkını çıkarabilirlerki? Adamın dediği lafların herbiri doğru. Bu işler öyle kolay işler değil.

  YanıtlaSil
 3. islam cumhuriyeti olmadığımız için laikliği tartışmaya bile gerek yok. anayasada "resmi dini islamdır." yazana kadar herkes dinini kendi çapında yaşamaya devam etsin. teokrasi ile laiklik arasındaki uçurum henüz ülkemizdeki durumu karşılamıyor.

  YanıtlaSil
 4. keşke bu gerçekleri bazı ufuksuz yöneticilerimiz,aydınlarımız ve peşlerindeki sürülerde anlayabilse..!

  YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.