04 Ekim 2009

Ortak Kültürel Miras Sergisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Hükümet Başkanı José Luis Rodríguez Zapatero öncülüğünde başlatılan Medeniyetler İttifakı Projesi kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığımızca, ülkemizde ve yurt dışında bulunan el yazması ve nadir eserlerden oluşan “Birlik İçinde Çokluk” temalı bir sergi düzenlendi. Sergi, yaklaşık bir yıldan bu yana yurt içinde ve dışında medeniyetler etkileşimini yansıtan, orijinalleri ve fotoğraflarıyla 100'den fazla değerli yazma ve nadir eserin alanında etkin danışma kurulu üyeleri ve bakanlığın sergi yürütme ekibi tarafından seçilmesiyle oluşturuldu.
Serginin Danışma Kurulu üyeleri arasında Prof. Dr. İdris Bostan, Prof. Dr. Kemal Yavuz, Prof. Dr. Çiğdem Dürüşken, Prof. Dr. Mehmet Çelik ve Dr. Nuh Arslantaş yer alırken, eserlerin seçimi ise Prof. Dr. Talat Halman, Prof. Dr. Günsel Renda, Prof. Dr. Bekir Karlığa, Prof. Dr. İlhan Özkeçeci ve Dr. Cahit Külekçi tarafından yapıldı.
Birlik İçinde Çokluk sergisi, Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye’sinden, İbn-i Sina’nın Kanun fit tıb adlı eserine, İncil, Kur’an ve Tevrat’ın en güzel ve eski yazmaları ile İbranice, Grekçe, Latince ve Arapça yazılmış yazma ve nadir eser örneklerine, kültür ve sanat etkileşimleri ile oluşturulmuş seçkin minyatür örneklerine, belki önünden geçerken dikkat etmediğimiz bir cami, medrese ya da çeşmenin duvarında birçok medeniyetin mimari ve sanatsal etkileşimini yansıtan kabartmaların fotoğraflarına varıncaya kadar kapsamlı bir seçki sunmaktadır.
Sergi 16 Eylül 2009'da açılmış olup, 11 Ekim 2009'a kadar Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde ziyaret edilebilecek.

1 yorum:

  1. güzel bir sergi oldu.
    yahudi literatürüne ait kütüphanelerde güzel yazmalar varmış da, haberimiz yokmuş.
    bu seksiyonun danışmanına teşekkürler.
    Ayrıca Latince yazmalar da müthişti.

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.