30 Kasım 2009

Ayasofya Levhaları

Sultan Abdülmecid Han'ın iradesi ile 3 Mart 1847 tarihinde Ayasofya'nın tamirine karar verilmişti. Tamirde, cami içindeki Teknecizade İbrahim Efendi tarafından yazılmış, Allahü Teala'nın, Muhammed Mustafa (s.a.v)'in ve dört büyük halife'nin mübarek isimlerinin bulunduğu büyük levhaların da yeniden yazılması lazım gelince, caminin ikinci imamı olan neyzen, hattat, şair ve bestekâr Kazasker Mustafa İzzet Efendi, celî yazıları yeniden yazmış, ayrıca Hasan ve Hüseyin (r.a) efendilerimizin isimlerini de ilave etmiştir.

Hat tarihimizin büyük üstadlarından Kadıasker Mustafa İzzet Efendi'nin bu büyük şaheseri; Ayasofya Cami-i Şerifi'ni süsleyen kubbedeki Nur ayeti'nin bir kısmı ile bu mübarek isimlerdir. İsimleri ihtiva eden yuvarlak şekildeki levhaların çapı 7.5 metre, harf kalınlığı ise 35 cm'dir. Levhalar hafif, neme dayanıklı ve sağlam olduğu için ıhlamur ağacından yapılmıştır.

Mustafa İzzet Efendi'nin bu hizmetlerine mukabil, Sultan Abdülmecid Han'ın iradesiyle Ayasofya Cami-i Şerifi'nin yeni tahsisatından yüklüce atiye* verilmiştir.

1935 yılına kadar camiyi tezyin* eden bu levhalar, caminin müzeye çevrilmesi ile yerlerinden indirilmiştir. Fakat indirilen bu levhaların ebatlarının büyüklüğü sebebiyle camiden çıkarılamadıkları için tahta iskeleler üzerine terk edilmişlerdir. Bu arada levhalardan biri de kırılmıştır. Levhalar, 1949'da tekrar yerlerine asılmıştır.


(Tarafımca derleme)
*Atiye: Lütuf, hediye, ihsan.
*Tezyin: Süsleme.

2 yorum:

  1. oldukça güzel yazılarınız var, güncel olması daha da güzel.

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.