09 Ocak 2010

Türklerin Müslüman olmasının sebepleri

Okumakta olduğum yukarıdaki kitaptan çeşitli alıntılar aktaracağım bu seriyi, özellikle konuyu merak eden tarihseverlerin mutlaka okumasını tavsiye ederim. Zira bu kitap, Türklerin Müslüman olduğu dönemde yazılan Arapça ve Farsça eserlerden tutun da, bu konuda kaynak oluşturabilecek bütün yabancı bilgi ve belgeleri tek tek inceleyerek ortaya çıkartılmıştır merhum İsmail Hami Danişmend tarafından. Lafı fazla uzatmadan, ben kitaptan bazı parçaları aktarıyorum. Seri çok uzun olmayacak ama faydası olacağına tam olarak eminim.

***

"İhtidalarından* evvel "Türkmen" ismiyle de anılan Guzlar yahut Oğuzlar, altıncı asırda kuzey imparatorluğunu kurmuş olan ve o tarihten itibaren batıya doğru ilerleyen Türk boylarından oluşan büyük bir topluluk oluşturuyorlardı. Bu Türkler, İslam arazisine girdikten sonra, açık ve sade iman esaslarını haşin zekalarına uygun buldukları ve işte bundan dolayı henüz tertemiz, şevk ve heyecana uygun bir ruhun bütün kuvvet ve kudretiyle benimsemiş oldukları Sünni akidesini* kabul ettiler."

Carl Brockelmann
(Historie des peuples et des Etats Islamiques,
İslam Halk ve Devletleri Tarihi, 1949, Paris, Sayfa:150.)


İhtida: Başka bir dinden çıkıp Müslüman olma.
Akide: İnanç.


***

"Birbirlerinden haberleri bile olmayan bazı Avrupa seyyahları, Orta Asya ile Orta Afrika'da İslam'ın yayılmasına bilhassa cehennem hakkında anlatılan şeylerin sebep olduğu izlenimini edinmişlerdir. Halbuki bu bakımdan İslam, Türklere hiçbir yenilik getirmiş değildi, çünkü onlar aynı şeyleri Budist, Mani ve Hıristiyan vaizlerinin ağzından da dinlemişlerdi. İşte buna rağmen İslam propagandası, halkın o dinlerden her biri hakkında ayrı ayrı malumat sahibi olduğu bir muhitte başarı kazanmıştır."

Vasily Vladimirovich Bartold
(Historie des Turcs d'Asie centrale,
Orta Asya Türkleri Tarihi, 1945, Paris, Sayfa:57.)


***

"Türk ırkı, hiç farkında bile olmadan Hıristiyan bir Avrupa'ya karşı İslam Asya'sının temsilcisi olmuştur."

Leon Cahun
(Introduction a l'historie de l'Asie,
Asya Tarihine Giriş, 1896, Paris, Sayfa:120.)

1 yorum:

  1. mükemmel tşkler bende aynını okudum..biz kendimiz müslüman olduk... BU DA TÜRKLERIN PUTA TAPMADIKLARININ BELGESİDİR..GÖK TANRI VE YER TANRI AYNI TANRIDIR TEK TANRIDIR..KURAN DADA ALLAH KENDİNİ HEM YERDEYIM HEM GÖKTEYİM HATTA ŞAHDAMARINIZDAN YAKINIM DEMİŞTİR..

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.