21 Şubat 2010

Osmanlı hanedanı aileye dönüşür mü?

(Neslişah Osmanoğlu)

Osmanlı hanedan reisi Şehzade Ertuğrul Osman Efendi vefat ettikten sonra, hanedanın üyeleri herkes gibi “Ne olacağız, ne haldeyiz?” diye sordular. Hanedan reisi olan amca bırakınız Türk saray anane ve çevresini, Avrupa saraylarında bile az rastlanır prenslerdendi; bilgisi, zarafeti ve mahareti ile başka milletlerin hükümdar soyundan kimseleri de kendine hayran bırakmıştı.

Onun gibi göze batan bir diğer hanedan üyesi de elan İstanbul’da yaşayan Neslişah Sultan’dır. Neslişah Sultan bildiği lisanlar, edebiyattan tarih-coğrafyaya çok geniş bilgisi, insanları hayran bırakan sportmenliği ile yurtdışında Türklüğü bütün soylu çevrelerde üstünlükle temsil etmiş ve yurtiçinde de Osmanlı sarayı hakkındaki eksik bilgilendirmeyi tashih etmiştir. Henüz saltanat zamanında doğduğu için hanedan defterine resmen kaydedilen, doğumu topla selamlanan son hanedan üyesidir.

Şehzade Osman Ertuğrul Efendi’nin ölümünden sonra bir demeç vermişti, esası şuydu: “Bu devlet ve milleti altı asır boyu şan ve satvetle temsil eden ailemiz yeni zamanlara ve şartlara uymak durumundadır. Ailemizin genç üyeleri saray çevresinden ve etiketinden uzakta yetiştiler. Artık bir hanedanın sahip olması gereken şartlar zor ayakta duruyor, hatta duramıyor. Bundan sonra bir aile olmalıyız. Bu aile üyelerinin bilinç ve kişiliğini korumalı, hanedanın mensupları ile alakası olmayan hatta Avrupa’da türeyen bilinmeyen ecnebilerden düzmece prens ve prenseslere karşı hukukumuzu korumalı ve ailenin müşküllerini çözmek için bir araya gelmelidir.”

“Mensup olduğunu söylediği aileyi, hanedanı tanımıyor”
Saltanatın lağvından sonra neredeyse 87 sene geçmişken açıklanan bu bildirge çok anlamlıydı. Birinci Cihan Savaşı’ndan sonra taht ve tacı kaybeden bütün büyük hanedanlar maddi yaşam koşullarını korumakta güçlüğe uğramış ve ailelerinin manevi vasıflarını devam ettirmekte krize sürüklenmişlerdir. Osmanoğulları en çok sıkıntı çekenlerden biri olduğu halde hanedan olarak iffetlerini, onurlarını koruyabildiler. Neslişah Sultan “Hükümdarlıklar dönemi bitti, artık biz de bir aileyiz, eski şerefli hükümdar torunlarından oluşan bir aileyiz” diyordu.

Şu sıralarda Sultan Abdülmecid’in torunlarından Naciye Sultan’ın ve Enver Paşa’nın torunu olan Türkan Mayatepek ve büyükelçi Rüveyda Mayatepek’in oğlu olan Osman Mayatepek benzer bir bildiri ele aldı. Söylediği; “Muhteşem bir imparatorluğu 600 yıl yöneten ailemizin şu son ölümlerden sonra maalesef bu aileyi yönetecek nitelikte genç üyeye sahip olmadığı anlaşılıyor. Bazıları mensup olduğu ailenin veya hanedanın üyelerini tanımıyor, tarih bilmiyor. Hatta Türkçe konuşamayanlar ve Türkiye’yi tanıyamayanlar var.”

Bu görüş, cumhuriyet rejimine tam itaat anlamına gelecektir
Devamla Osman Mayatepek’in ifadesine göre bazı genç kuşak şehzade ve sultanların sağda solda birçok toplantılara, törenlere katıldıkları basında aile tarafından kabul edilemeyecek demeçler verdikleri ileri sürülüyor. Etrafta ailenin ismini ve onurunu zedeleyecek düzmece prens ve prensesler dolaşıyor;

Bütün bu şartlarda ailemiz mensublarının bu ailenin ananelerini takip edecek şekilde hareket etmelerini sağlayacak, hukukumuzu zedeleyecek kimselere karşı bizi savunacak tecrübeli tek kişi Neslişah Sultan olacaktır. Osmanlı saray ananesini tanıyan, hanedanın resmen kayıtlı son üyesidir. Bir müddet için Mısır’ın kral naibesi olmuştur. Hepimiz onun tavsiyelerini ve ikazlarını dinlemek zorundayız. Ailemizin büyüğü odur. Parlak bir örnek olan Osman Ertuğrul Efendi’den sonra bu vasıflar bir tek onda görülür.”

Avusturya Habsburg ve Bourbon hanedanları gibi Osmanlı ailesinin de soyuna ve onun şöhretine sahip çıkması gereklidir. En azından Romanovların çocukları arasındaki münakaşa, bölünme ve tanımama bu hanedanda da yaşanmamalıdır. Diğer yandan bu görüş Türkiye’nin cumhuriyet rejimine tam bir itaat ve kabulü ifade etmektedir.

İlber Ortaylı
(Milliyet, 21.02.2010)

2 yorum:

 1. keşke böyle olmasaydı. Keşke hanedan soyuna yakır gençler yetişseydi. Ben osmanlıyım ve osmanlı hanedanlarını tanımaktan memnuniyet duyardım. Yazmak istediğim ama aktramadığım o kadar çok duyğu ve düşüncelerim varki!!!!!! Sadece Üzgünüm diye biliyorum.

  YanıtlaSil
 2. Günümüzde Hanedan Reisi unvanıyla ailenin başkanı olan Şehzade Osman Bayezid Osmanoğlu Efendi (d. 1924) New York'ta yaşamaktadır. Sultan Abdülmecit'in tahta çıkmayan oğlu Şehzade Mehmet Burhanettin Efendi'nin torunudur.

  Hayattaki Osmanlı Şehzadeleri, doğum tarihleri ve soyundan geldiği padişah

  1.Şehzade Dündar Osmanoğlu Efendi (1930) (II. Abdülhamit)

  2.Şehzade Harun Osmanoğlu Efendi (1932) (II. Abdülhamit)

  3.Şehzade Cengiz Nazım Efendi (1939) (V. Mehmed)

  4.Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu Efendi (1940) (V. Murat)

  5.Şehzade Ömer Abdülmecid Osmanoğlu Efendi (1941) (V. Mehmet)

  6.Şehzade Mehmed Selim Orhan Efendi (1943) (II. Abdülhamit)

  7.Şehzade Mehmed Ziyaeddin Efendi (1947) (V. Mehmet)

  8.Şehzade Roland Selim Kadir Efendi (1949) (II. Abdülhamit)

  9.Şehzade Selim Cem Efendi (1955) (I. Abdülmecid)

  10.Şehzade Orhan İbrahim Süleyman Saadeddin Efendi (1959) (Abdülaziz)

  11.Şehzade Orhan Osmanoğlu Efendi (1963) (II. Abdülhamit)

  12.Şehzade Eric Mehmed Ziyaeddin Nazım Efendi (1966) (V. Mehmet)

  13.Şehzade Orhan Murad Osmanoğlu Efendi (1972) (V. Murat)

  14.Şehzade Mahmud Francis Osmanoğlu Efendi (1975) (V. Mehmet)

  15.Şehzade René Osman Abdul Kadir Efendi (1975) (II. Abdülhamit)

  16.Şehzade Daniel Adrian Hamid Kadir Efendi (1977) (II. Abdülhamit)

  17.Şehzade Timur Can Orhan Efendi (1978) (II. Abdülhamit)

  18.Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu Efendi (1979) (II. Abdülhamit)

  19.Şehzade Selim Süleyman Osmanoğlu Efendi (1979) (V. Murat)

  20.Şehzade Nazım Osmanoğlu Efendi (1985) (V. Mehmet)

  21.Şehzade Yavuz Selim Osmanoğlu Efendi (1989) (II. Abdülhamit)

  22.Şehzade Turan Cem Osmanoğlu Efendi (2004) (V. Murat)

  23.Şehzade Tamer Nihad Osmanoğlu Efendi (2006) (V. Murat)

  24.Şehzade Muhammed Harun Osmanoğlu Efendi (2007) (II. Abdülhamit)

  25.Şehzade Batu Bayezid Osmanoğlu Efendi (2008) (V. Murat)

  26.Şehzade Ziya Reşad Osmanoğlu Efendi (2012) (V. Mehmet)

  NOT: Uygunluk doğum sırasında birbirlerine evli olmayan ailenin çocuğu olarak dünyaya bir erkek kişi arkaya doğrultusunda yer ve onların soyundan hiçbir hak geçer değildir. Ebeveynlerin sonraki evlilik bu değiştirmez. Katılım sırasında, taht için erkek varis bir Müslüman olmalıdır. İslam'dan çıkmak olan herhangi bir Osmanlı Şehzade Miras çizgi dışındadır. Mehmed Selim Uygunluk doğdu, ve Oğulu Timur Can, Müslüman değildir.

  YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.