08 Şubat 2011

Balkan Savaşları ve I.Dünya Savaşı Döneminde Kadın

Osmanlı toplumunda ulusal kimliğin oluşumunda Balkan Savaşları önemli bir dönüm noktası olmuştur. I. Dünya Savaşı yılları savaşan diğer tüm devletlerde olduğu gibi, Osmanlı-Türk kadınlarını da ülke sorunlarıyla bütünleştirirken kadınlar, kendilerini hem cephe gerisinde hem de cephe de bulmuşlardır.

Aynı dönemde İstanbul’da Darülfünun Konferans Salonu’nda kadınların konuşmacı olarak katıldıkları iki toplantı düzenlenir. Halide Edip, Fatma Aliye, Nigar Hanım gibi meşhur isimler de vardır.

I. Dünya Savaşına Katılan tüm ülkelerin kadınları, savaş ekonomisinin dayattığı koşullar sonucunda ekonomik yaşam içinde yer alacaklardır. Batı'daki örneklerinde olduğu gibi kadınlar savaş nedeniyle silah fabrikalarında, imalathanelerde çalışmaya başlamışlardır. Osmanlı toplumunda daha önce gerekli eğitimi almış kadınlar öğretmenlik, hemşirelik gibi mesleklerde çalışırken savaş gündemi, toplumda değer yargılarının değişmesini sağlayacak olan mesleklere girişi belirleyecektir.

9 Şubat 2011 Çarşamba günü saat:18.30'da, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.