13 Şubat 2011

İhtiyarlığa Övgü ya da Sultan Murad'dan Fatih'e Nasihat

Haftasonu bir çırpıda okuduğum bu değerli kitap için öncelikle Çamlıca Basım Yayın'da emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. Gerçekten okurken bol bol not alabileceğiniz, üstelik sadece 60 sayfadan büyük öğütler çıkarabileceğiniz bir eser. II.Murad'ın, evladı Fatih'e hayatın her noktasından öğütlerini nakleden kitabı, Harun Tuncer hazırlamış. Arşivimdeki özel kitaplardan biri oldu.

***

Şimdi Ey Oğul!

Bu dünyada üç türlü insan vardır:

Biri; akıl ve fikri yerinde, tedbirli ve hiçbir mantıksızlığı olmayanlar

İkincisi; kendilerinden böyle olmayan, tuttukları yolun doğru ve eğri olduğunu kendileri bilemeyen, fakat nasihat edildiğinde bunu kabul eden akıllılar ki bunlar işitip kabul ettikleri nasihatlerle amel ederler.

Üçüncüsü ise, ne kendileri bir şeyden haberdar olan ve ne de yapılan ikazlara, nasihatlere kulak asanlar, bunlar kendi istediklerini yapar ve her şeyi bildiklerini sanırlar. Ve bunlar diğerlerinden daha alçaktırlar.
Sakın üçüncülerden olma!


- İhtiyarlığa Övgü ya da Sultan Murad'dan
Fatih'e Nasihat
- 13,5 x 19,5 cm
- ISBN: 978-9944-905-84-8
- İstanbul 2010
http://www.camlicabasim.com/index.php?sayfa=urundetay&id=126

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.