28 Mayıs 2011

İstanbul'un fethini yazmak
26 bin euro

29 Mayıs'ta 558'incisi kutlanacak olan İstanbul'un fethine özel yapılan kalem serisi piyasaya çıktı. Seride 26 bin euroluk pırlantayla tasarlanan dolma kalemler dikkat çekiyor.

Arte Gioia ile İtalyan kalem üreticisi Omas'ın ortak projesi "1453, İstanbul'un Fethi" serisinin kalemleri görücüye çıktı. Tamamı el yapımı bin 487 adet kalemden oluşan koleksiyonun tanıtım toplantısında konuşan Arte Gioia Genel Müdürü Murat Ünal, "Saatlerimiz ve kalemlerimiz mücevher kadar değerli. 2 tane butikle hizmet veriyoruz. Lüks saat ve kalem markalarını tüketicilerle buluşturuyoruz" dedi. Koleksiyonunun 2 yıllık çalışma sonunda tamamlandığını anlatan Ünal, "İstanbul'un Fethi ve Fatih Sultan Mehmet anısına bir koleksiyonumuz olsun istedik. Omas ile işbirliği yaptık" diye konuştu. Ünal, İstanbul serisi hakkında da bilgi verdi. Buna göre, fiyatların 2 bin 500 eurodan başladığı seride, en pahalı kalem 26 bin euroya satılıyor. Beyaz altın ve pırlanta işlemeli kalemlerin dışında pembe altından yapılan kalemlerde dikkat çekiyor. İlk koleksiyonda bulunan bin 453 kalemden bin tanesi 2 bin 700 euro, 453 tanesi ise 2 bin 500 eurodan satılacak. 29 adet üretilen pembe altından ve gövdeleri siyah mineyle kaplanan pistonlu kalemler ise 19 bin euro ile 18 bin euro arasında fiyata satışa çıktı.

Esin kaynağı Osmanlı topu
İstanbul'un fetih tarihi 29 Mayıs 1453'ten ve fetihte önemli bir yeri olan Osmanlı topundan esinlenilerek hazırlanan kalemlerin gövdesi, İstanbul kenti ile Fatih Sultan Mehmed'i temsil eden iki kabartma madalyonla süslenmiş. Kapak kısmında sultanın tuğrası yer alırken, 18 ayar altın ucunda ise İstanbul'un simgelerinden Ayasofya'nın görkemli kubbesi resmedilmiş.

Kaynak: Sabah

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.