03 Mayıs 2011

"Osmanlı Arşiv Belgelerinde Çukurova" Sergisi

Seyhan Belediyesi'nin Başbakanlık Osmanlı Arşivleri (BOA) işbirliğinde gerçekleştireceği "Osmanlı arşiv belgelerinde Çukurova" sergisi 2 Mayıs'ta açılacak.

Seyhan Belediyesi Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, sergide, Osmanlı arşivindeki binlerce belgeden 18. yüzyıldan kalma sulama ve ulaşım projeleri yer alacak.

Proje Koordinatörü ve Yedikıta Dergisi Adana Temsilcisi Cevdet Gökçay, büyüklü küçüklü 16 ovadan oluşan Çukurova ve Akdeniz Bölgesi'nin Osmanlı devrinde de tarımın can damarlarından biri olduğunu, bu nedenle pek çok tarım ve sulama projelerine konu olduğunu belirtti.

Seyhan Kültür Merkezi'nde 2-8 Mayıs tarihleri arasında açık kalacak sergide, Çukurova yöresini ilgilendiren tarım ve sulama projeleriyle alternatif ulaşım taslakları yer alacak.

Ziyaretçilere Seyhan Belediyesi ve Yedikıta Dergisi işbirliğinde hazırlanmış ve sergide yer alan orijinal projelerin örneklerinin yer alacağı kitapçık hediye edilecek.

Kaynak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.