28 Mayıs 2011

Tarih-Medeniyet Paralelliğinde: İstanbul'un Şehirleri

Aden-Viyana, Venedik-Bahçesaray, Kudüs-Roma, Gırnata-İsfahan, Bağdat-Toledo, Şiraz-Paris… Tarihin akışı içerisinde, dünyanın en önemli şehirlerinin siyasî, ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan etrafında bir uydu olarak döndüğü İstanbul, bu yönüyle bir sempozyumda ele alınacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Kültür A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek olan “Tarih-Medeniyet Paralelliğinde İstanbul’un Şehirleri” başlıklı sempozyum, 28-29 Mayıs 2011 tarihlerinde Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Toplantılar 13.30 - 19.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

28 Mayıs Cumartesi

İstanbul-Aden-Viyana
Sempozyumun ilk gününde saat 13.30’da başlayacak olan “Kahve İzleğinde Keyif Ehlinin Yolculuğu” başlıklı birinci oturumda Fatih Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ahmet Yaşar, dia gösterisi eşliğinde kahvenin İstanbul’a gelişi ve Osmanlı döneminde kahvehane kültürü hakkında; Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Öztürk de, Cumhuriyet dönemi kahvehane kültürü hakkında bilgi verecek.

İstanbul-Venedik-Bahçesaray
Saat 15.30’da başlayacak olan “Ticaret Yollarında Camın Öyküsü” başlıklı oturumda da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Prof. Dr. Zeki Sönmez, Türk-İtalyan sanat ve siyaset ilişkilerini; İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Şükrü Çoruk ise, İtalyan ticaret kolonilerini kültür tarihi açısından değerlendirecek.

İstanbul-Kudüs-Roma
Sempozyumun ilk gününün son oturumu saat 17.30’da başlayacak. “Akdeniz’de Din” başlıklı oturumda Vatikan Temsilciliği’nin Basın Danışmanı Rinaldo Marmara, hakkında kitap yazdığı Katolik Kilisesi’nin tarihini anlatacak. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Demirci ile Stephen Mitchell ise, İstanbul, Roma, Kudüs bağlamında Akdeniz çevresinde dinin kültür tarihini anlatacaklar.

29 Mayıs Pazar

İstanbul-Gırnata-İsfahan
Sempozyumun ikinci gününde ilk oturum saat 13.30’da başlayacak. “Cennet Bahçeleri / Estetik Yolculuk” başlıklı oturumda, İslâm mimarisi konusunda dünyaca ünlü bir araştırmacı olan Henri Stierlin, İslâm mimarisine dair tespitlerini aktaracak. Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Koç ise hakkında bir kitabının bulunduğu İslâm estetiğini değerlendirecek.

İstanbul-Bağdat-Toledo
Saat 15.30’da başlayacak olan ikinci oturum, “Bilimin Serüveni” başlığını taşıyor. Bu oturumda İslâm bilim tarihçileri Prof. Dr. Bekir Karlığa ve Prof. Dr. Rüşdi Raşid, İslâm biliminin Batı’ya olan etkisini anlatacaklar.

İstanbul-Şiraz-Paris
Sempozyumun son oturumu, “Divan’dan Sürrealizme Şiirsel Yolculuk” başlığını taşıyor. Saat 17.30’da başlayacak olan oturumda Prof. Dr. Ahmet Kartal, klasik şiirimizin İran ve Orta Asya’daki kaynakları hakkında bilgiler verecek. Şair Ali Günvar ise, şiirimizin Batı şiiri ile tanışması ve Batı şiirinin etkisiyle modernleşmesi sürecini anlatacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.