03 Haziran 2011

Baloda bir yeniçeri:
Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk; Sofya Ataşemiliteri'yken, bir kıyafet balosu düzenlenmiş. Katılımcılar üzerinde hayvan figürleri olan, korkutmaya yönelik ögelerle süslenmiş kıyafetleriyle gelmişler baloya. Mustafa Kemal Atatürk ise baloya davet edildiğini öğrenir öğrenmez İstanbul'a verdiği acil bir haberle Yeniçeri kıyafeti istemiş. 2 güne hazırlanıp gelmiş kıyafet. Paşa, üzerine bu yeniçeri kıyafetini giyip gitmiş baloya. Salondan girmesiyle birlikte tüm gözler üzerine çevrilmiş, herkes şaşkınlıkla bakmış üzerindekine. Kolay değil. Avrupa çok çekmedi yeniçerilerden. Muhtemelen epey iştahları kaçmıştır ki birçok kaynakta bu husustan da bahsedilmektedir. Bu yazıyla birlikte aklıma gelen şu haberi de mutlaka okumanızı öneririm. "Fark var", güzel bir laf.

3 yorum:

  1. 2. Mahmut yeniçerileri katletmişti ... Atatürk katliamların hüzün dolu hikayelerinde yoğrulmuş bir selanikliydi ...yeniçeri bir yeni dirilişti onun için. ..balkanların Osmanlı'dan kopma sebebi ...1826 yeniçeri katli. ..Bu bağlamda farklı bir yoruma gidilebilir ..Zira o gün osmanlıya kırgınlık ...yeniçeri aşkıyla doğru orantılı idi ...

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.