04 Temmuz 2011

Yedikıta Dergisi'nin 35.Sayısı

Yedikıta bu ay Hayat Kurtarana Osmanlı’dan Madalya başlığıyla raflarda yerini aldı. Tarihimizin hangi sahasına mercek tutulsa bambaşka bir derinlik ve ustalıkla karşılaşıyoruz. Bu dergide kapağa taşınan Tahlisiye Madalyası da aslında bilmediğimiz birçok teferruatı ortaya çıkarıyor. Yangın, sel, deprem gibi türlü felaketler karşısında ölümle burun buruna gelenleri, canını hiçe sayarak kurtaranlara devlet tarafından verilen bu madalyanın bir nizamnamesinin olduğunu, madalyanın alınmasının o kadar da kolay olmadığını görünce şaşıracaksınız…

Bu ay birinci bölümü Sri Lanka’da Atan Osmanlı Yüreği adıyla yayınlanan makale Seylan-Osmanlı ilişkilerini yansıtması bakımından araştırmacılar için yeni bilgiler ortaya koyuyor.
Hicaz’da Osmanlı’nın mevcut su yollarını tamir ettirdiği, yeni kuyular açtırdığı veya uzak yerlerden su taşıttığını biliyorduk… Peki, 1894 yılında Hicaz’da Deniz Suyu Arıtma Tesisi kurulduğunu biliyor muydunuz?

Bu sayıda yer alan dikkat çekici mevzulardan biri de Protezin Tarihçesi isimli makale. Antik çağlardan günümüze protezin geçmişine ışık tutan makaledeki bilgiler arşiv kaynaklarımızı esas alması bakımından ayrı bir önem taşıyor.

Aylık Tarih ve Kültür Dergisi Yedikıta, Osmanlı Resmi Kıyafetleri Albümü’yle seçkin bayii ve kitap evlerinde...

http://www.yedikita.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.