12 Ekim 2011

TRT'den yeni bir dizi: Burası Osmanlı 1711 / Sır Kanunu

Televizyon kanallarımızdaki tarihe ilgi devam ediyor. Elbette sevindirici bir gelişme bu. Şimdi de TRT1 ekranlarında yeni bir dizi bekliyor bizi: Burası Osmanlı. Dizinin adının hemen altında 1711 / Sır Kanunu'nu görüyoruz. 1711'e baktığımızda da Prut Savaşı'nı. Döneme bakarsak eğer Sultan III.Ahmed'in hayatını, dolayısıyla Lale Devri'ni izleyeceğiz. Dizinin içinde bol miktarda entrika, çete olayları, aksiyon ve tabii ki aşk göreceğiz. Oyuncu kadrosunda ise muhteşem isimleri bir arada görüyoruz. Tolga Karel hem "Gevher Hatun" hem de "Kadı Kasım" rolünü üstleniyor. "Valide Sultan" rolünde ise Türkan Şoray var. "Sultan III.Ahmed"i Soner Sever oynayacak. Ek olarak Fırat Tanış, Hazım Körmükçü, Ayfer Dönmez, Fikret Hakan ve Öykü Çelik de kadroda yer alıyor. Filmin yapımcı şirketi Ottoman Film, yönetmeni Ezel Akay. Resmi tanıtım sayfasında şu metin yer alıyor:

"Dizide; Osmanlı Ordusu’nun 1711’de Rus Ordusu’nu bozguna uğrattığı Prut Savaşı’nın ardından, önce iki hain ardından iki kahraman olan Yeniçeri Ali ve Yusuf’un hikâyeleri eşliğinde, yaklaşan Lale Devri’nin, devlet içindeki çetelerin ve Osmanlı derin yapılanmasının öyküsü ekrana geliyor. Hikâyenin kahramanlarından biri olan Ali; zeki, duygusal ve sezgileri güçlü olan bir kişilik. Ali’nin en iyi arkadaşı olan Yusuf ise fiziksel olarak çok ateşli, duygusal ve gösterişli. Olaylar bu dinamik ikilinin çevresinde gelişiyor. Bunlardan biri duyarlılığı ve zevki somutlaştırıyor diğeri ise sağduyuyu ve masumiyeti temsil ediyor."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.