16 Kasım 2011

Yağmaya dalıp sultanı öldürdüler

"...1211 yılında Alaşehir Ovası, Türk tarihinde sık rastlanan bir gaflete sahne olmuştur: Selçuklular Miryakefalon’dan sonra (Eylül 1176), Bizans’a karşı ikinci büyük zaferini kazanmışlar, kısa sürede İznik Rum ordusunu darmadağın etmişlerdir. Zafer sarhoşluğuna kapılan Selçuklu ordusu, Sultan I. Gıyaseddin Keyhüsrev’in şahsi emniyetini ihmal ederek yağmaya dalmışlardır. Sultanın yalnız kaldığını gören bir Frank askeri sinsice sultanı şehit etmiştir. Sultanın şehadet haberi Selçuklu ordusu arasında şok tesiri yapmış, panik dalga dalga yayılmış ve zafer birden bire bozguna dönüşmüştür. Bazı komutanlar esir düşerken bazıları da sultanın naaşını bile almadan süratle Konya’nın yolunu tutmuşlardır..."

Resim: Sultan I. Gıyaseddin Keyhüsrev
Kaynak: Mehmet Şükrü Velioğlu, Türkiye Selçuklukları Dönemi Taht Mücadeleleri (1075-1308) syf; 54,55 Yüksek Lisans Tezi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Anabilimdalı Tarih Anabilimdalı Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı 2008(a.s).

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.