01 Kasım 2011

Yedikıta Dergisi'nin 39.Sayısı

Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi bu ay, Ermeni tehciri zamanında doğuda görev yapmış Fahreddin Paşa’nın penceresinden Ermeni Meselesini gündeme getiriyor. Bu ay, Prof. Dr. Süleyman Beyoğlu’nun kaleminden kapağa taşınan makale, Ermeni meselesinde göz ardı edilen çok mühim noktaları ortaya çıkarıyor. Özellikle, Ermeni isyanlarında İtilaf Devletleri ve misyonerlerin önemli rolü günümüzde yaşanan bazı hadiselere de ışık tutmakta.

Bu sayıda ayrıca, hacıların mübarek beldelerde olduğu şu günlerde onları hatırlamak, hatta yüzyıllar öncesine giderek aylar süren hac yolculuklarını hatırlatmak için Osmanlı devrinde kullanılan hac yollarını sayfalarına taşıyor.

Ek olarak da Osmanlı devri hac yollarını gösteren bir poster hediye ediyoruz.

Dergide yer alan bir başka önemli makale de Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın stratejik hamlesini gösteriyor. Sultanın, Suriye çöllerinde yaşayan kabilelere ve aşiretlere uyguladığı siyaset bir vesika eşliğinde okuyucuların ilgisine sunuluyor.

Uzakdoğu’da yaşayan İslam Medeniyeti ve Ereğli Maâdin Nazırı Dilaver Paşa makaleleri de dikkat çekiyor.

Dergiyle verilen ek de makalesiyle beraber ayrı bir önem taşıyor. Hacıların mübarek beldelerde olduğu şu günlerde onları hatırlamak, hatta yüzyıllar öncesine giderek aylar süren hac yolculuklarını hatırlatmak için Osmanlı devrinde kullanılan hac yolları Selman Soydemir’in kaleminden dergide yer alıyor. Ek olarak da Osmanlı devri hac yollarını gösteren bir poster hediye ediliyor.

Birbirinden orijinal makalelerin yayınlandığı Aylık Tarih ve Kültür Dergisi Yedikıta, seçkin bayii ve kitap evlerinde...

Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi
Selman Kılınç / 0 212 6578800 – 157
bilgi@yedikita.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.