12 Ocak 2012

Hürrem Sultan, nikah kıyılan ilk cariyedir

Hürrem Sultan'ın nikah kıyılan ilk eş olduğu bilgisi, yanlış bir bilgidir. Burada gözden kaçırılan şey Hürrem Sultan'ın "cariye" olduğudur. Dolayısıyla açıklama yapılırken terim zaafiyeti gösterilmektedir. Zira Hürrem Sultan, nikah kıyılan ilk eş değil, nikah kıyılan ilk cariyedir.

Kanuni Sultan Süleyman'dan önce de bazı padişahlar kadınlarını nikahlamışlardır (Orhan Gazi, I.Bayezid, I.Mehmed, II.Murad, II.Mehmed, II.Beyazid ve I.Selim'i bu padişahlara örnek olarak gösterebiliriz). Fakat bu kadınlar; özellikle komşu imparatorların, kralların, beylerin ve hanların kızlarıdır, dolayısıyla cariye değildirler.

II.Mehmed döneminde "cariyelerle nikah kıyamama" geleneğine padişah tarafından son verilmiş, artık eşler haremdeki cariyelerden de seçilmeye başlanmıştır. Cariyeler İslam Hukuku'na göre köledirler ve bu kölelik özellikle cinsel münasebet için nikah gerektirmez. Bu geleneği haremden bir cariyeye, Hürrem Sultan'a nikah kıyarak ilk yıkan padişah ise Kanuni Sultan Süleyman olmuştur.

Yağız Gönüler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.