24 Ocak 2012

Kanuni ve Hürrem'in evliliğine dair


"Şatafatlı bir düğün töreni yapıldı. İtalyan bir tanık, "Bu hafta sultanlar tarihinde eşi benzeri görülmemiş olağanüstü bir olay yaşandı" diye yazıyordu. "Büyük Efendi, Rusya'dan getirilen bir cariyeyi kendisine eş olarak seçti. Hem Hristiyan hem Müslüman şövalyeler kutlamalarda bulunurken, cambaz ve hokkabazların yanı sıra, vahşi hayvanlar ve sanki başları göğe değecekmiş gibi görünen uzun boyunlu zürafalar da tören geçidinden eksik olmadı. Herkes bu evliliği konuşuyor ve kimse bunun ne anlama geldiğini söyleyemiyor."

Halk gerçekten de bu alışılmadık evlilikten rahatsızdı ve yeniçeriler arasında Hürrem'in cazibesini ve büyü sanatını kullanarak Sultan'ı efsunladığı kulaktan kulağa dolaşıyordu. "Ondan cadı anlamına gelen Ziadi diye söz ediyorlar" diye yazıyordu bir başka Venedikli de. "Bu sebeple yeniçeriler ve bütün saray erkanı, ondan ve çocuklarından nefret ediyorlar, ama Sultan onu sevdiği için kimse sesini çıkarmaya cüret edemiyor."

James Reston Jr
(Kanuni ve Şarlken, Timaş Yayınları,
Eylül 2011, İstanbul, Sf.372.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.