15 Ocak 2012

"Osmanlı Tarihini Yeniden Yazmak" alıntıları - 2: Lale Devri ve 18.yüzyıl


"Lale Devri'ndeki en az bir değişiklik kalıcı özellik göstermiştir: Sanat üslubunun dönüşümü. Benimsenen yeni tarz sadece Batılı bir modelin taklit edilmesinden ibaret değildi. Var olan gelenek ile yeni teknik ve motiflerin kendi türünde mükemmel örneğini oluşturmak için bir araya gelmeleriydi. Allah'tan ki, Osmanlı'nın Batı tarzlarını taklidi, yemek pişirme sanatına kadar uzanmamıştır. Ancak ithal edilen bazı bitkiler bu dönemde ekilmiştir. Patates, domates ve tütün bunların arasındadır. Her ne kadar yeni sanat üslubu savaş çabalarına destek olmasa da, insanların hayatlarında önemli dönüşümler gerçekleştirdi ve onların dünyaya bakış açılarının aşamalı olarak değişmesine neden oldu. Ancak yaratıcılıkları ile övünmek yerine Osmanlıların Avrupa tarzını mükemmel bir şekilde taklit edemedikleri için üzülmeleri hala çözülmesi gereken bir bilmecedir.

18.yüzyılda Osmanlı Devleti'nin en önemli çabası, bildiğimiz gibi askeri yenilgileri defetmek ve askeri güçleri dönüştürmek yönünde idi. Her ne kadar bu çabalar başlangıçta Yeniçeri ordusunun ve ulemanın birçoğunun karşı çıkması nedeniyle başarısızlığa uğrasa da, bu çabalar 19.yüzyıldaki (Kemal Atatürk de bu çağın bir ürünüdür) daha başarılı girişimlere ilham kaynağı olmuştur."

Linda T.Darling
(Osmanlı Tarihini Yeniden Yazmak, Timaş Yayınları,
Eylül 2011, İstanbul, Sf.159-160.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.