28 Şubat 2012

Yedikıta Dergisi'nin Mart 2012 sayısı


Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi bu ay, 3 Kıtada 4 Yıl - Birinci Dünya Savaşı’nın Satır Araları isimli dosyayı kapağa taşıyor. Çanakkale Muharebelerinin de içinde bulunduğu, 3 kıtaya yayılan ve 4 yıl boyunca devam eden Birinci Dünya Savaşı, dikkat çekici ayrıntılar ve sıra dışı fotoğraflarla sunuluyor.

Çanakkale kahramanlarını yazmakla bitmez… Yedikıta da bu ay Goliath Zırhlısı’nı sulara gömen Muâvenet-i Milliye gemisinin Çanakkale’nin seyrini nasıl değiştirdiğini anlatıyor. Yine Çanakkale savunması hakkında yayınlanan “1897 Tarihli Rapor” makalesi de önemli noktalara dikkat çekiyor.

Şu günlerde Fransa ile yaşadığımız inişli çıkışlı ilişkiler eskiden de benzer şekilde devam ediyordu. Dergide yayınlanan Fransa’ya Osmanlı Tokadı ve Bir Fincan Türk Kahvesi makalesi Fransa’ya gönderilen Osmanlı elçisinin krala haddini bildirmesini ve Türk kahvesinin burada tanıtılmasını ayrıntılarıyla anlatıyor.

Yedikıta tarih ve kültür seyahatinde Türkçenin Mücahidi: Şemseddin Sami ve Osmanlı Adaletinin Bel Kemiği: Kadılık Müessesesi makaleleri de dikkat çekiyor.

Derginin bu sayısında, İrlanda halkının Sultan Abdülaziz Han’ın yardımı dolayısıyla gönderdiği teşekkür mektubu hediye ediliyor. İrlanda’ya Osmanlı yardımı olmamıştır şeklinde kamuoyunda çıkan haberlere bakılırsa bu mektubun önemi bir kat daha artıyor.

Birbirinden orijinal makalelerin yayınlandığı Aylık Tarih ve Kültür Dergisi Yedikıta, seçkin bayii ve kitap evlerinde...

YEDİKITA Tarih ve Kültür Dergisi
Abonelik: (0212) 6577735
(0212) 6578800 – 157
bilgi@yedikita.com.tr
www.yedikita.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.