02 Mart 2012

Fatih'in Selvileri

‎"...Çağlar boyu tüm Akdeniz ülkelerinde ve Bizans bahçelerinde önemli yeri olan ve Osmanlıların özel bir ilgi ve sevgiyle bağlandıkları selvinin ne kadar önemli olduğu; Tersane Bahçesi'nin (Bugün Aynalıkavak Kasrının bulunduğu bahçe) kuruluşunda da izlenir. Fatih Sultan Mehmed, ilk kez çadırıyla konaklayıp, savaş gazilerine ganimet dağıttığı arazide bir bahçe yapılmasını buyurmuş ve buraya on iki bin selvi ağacının "satranç nakışı "düzeninde diktirmiştir. Fatih'in buraya kendi elleriyle de yedi selvi, hocası Akşemseddin'in de bir selvi dikmesi anlamlıdır... Bu bahçenin 1793 yılında yapılmış bir minyatüründeki görüntü de selvilerin varlığını destekler..."

"...Evliya Çelebi Fatih Sultan Mehmed zamanında 1458-1467 yıllarında saray dahilinde inşaa kılınan çeşitli eserler etrafına yirmi bin selvi, çınar ve ağaç türlerinden diktirdiğini bildirir..."

Kaynak: Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Hasbahçe syf;44-45
Resim: 1730'da III. Ahmed Haliç'teki Tersane Sarayı'nda şehzadeleriyle. Arka planda Tersane Hasbahçesi'ndeki sık selvi ağaçları.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.