29 Nisan 2012

"Fetih ve Kıyamet:1453"den alıntılar - 1: Tahttan indirilişi ve Manisa günleri
(1446-1451)


Manisa yılları onun ileride yapacağı bütün idari ve siyasi işleri adeta inceden inceye tasarladığı bir devreyi teşkil etti. Sadece ilerideki iktidar yıllarını düşünmüyordu, aynı zamanda kendini daha iyi yetiştirmenin gayreti içine de girmiş bulunuyordu.

Batı literatürüyle tanışması ve Avrupa'daki gelişmelerle yakından ilgilenmesi, muhtemelen bu yıllarda esaslı şekilde başladı. Arapça ve Farsçayı biliyordu, geleneksel eğitiminden dolayı Doğu kültürüne zaten aşinaydı; daha ilk saltanatında çeşitli alimleri huzurunda tartıştırmış; onlardan bir şeyler öğrenmeye çalışmıştı. Ama muhtemelen bunu yeterli görmemekteydi. Manisa'da iken büyük bir siyasi hedef olarak Kostantiniye'ye öncelik verip planlarını buna göre yaparken, aynı zamanda onun kültürel temellerini öğrenmek için iştahlı bir isteklilik sergiliyordu. Rumcayı bu dönemde ilerletmiş olması mümkündür. Ayrıca İtalyan devletleriyle olan ilişkiler dolayısıyla Latin kültürünü öğrenmeyi de hedeflemiş olabilir. Onun İtalyanca öğrenmeye çalıştığına dair karineler mevcuttur. Bu lisanı anlayabilecek ve konuşabilecek kadar bildiği tahmin edilebilir. Zira yanında İtalyan asıllı müşavirlerin bulunması; ayrıca oğlu II.Bayezid'in de İtalyanca konuşabildiğine dair çağdaş bir gözlem, bu hususta önemli bir işaret olabilir.

II.Mehmed'in ikinci defa tahta çıktığı ve İstanbul'u önemli bir hedef haline getirdiği dönemlerde, bazı Batılı gözlemciler bu genç sultanı çok iyi yetişmiş, birçok dil bilen bir hükümdar olarak takdim ederler. Her şeyi kendi tekeline alma, büyük tarihi olayları öğrenme tutkusu, Kostantiniye'nin başkent olduğu büyük bir dünya imparatorluğu tesis etme düşünceleri ve bu yoldaki kararlılığı hep bu beş senelik şehzadelik yıllarının ürünüdür.

Onun ilgisini çeken kitaplar arasında özellikle harp usullerine dair olanlar öndeydi.

Feridun Emecen
(Fetih ve Kıyamet: 1453, Timaş Yayınları,
Mart 2012, İstanbul, Sf.128-129.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.