30 Mayıs 2012

24 Nisan 1915’te Ne Oldu?
(Ermeni Sevk ve İskanının Perde Arkası)

24 Nisan 1915'te olanlar hala tam olarak ortaya çıkmış ya da ciddi bir araştırmalara tabi tutulmuş değildir. Ülkemizde son dönemde 24 Nisan 1915 ve Ermeni İskanı'na dair birçok kitap yayınlanmakta, bu kitaplar ilgi görmekte, yazarlar ve araştırmaları hakkında iyi veya kötü yorumlar yapılmaktadır. Prof.Dr. Yusuf Sarınay'ın yazdığı "24 Nisan 1915'te Ne Oldu?" adlı, Ermeni sevk ve iskanın perde arkasını bizlere sunan kitabı da, konu hakkında yayınlanan en güncel kitaplardan biri. 1915'e dair yeni şeyler öğrenmek ve en önemlisi de belgelere dayalı bilgilerden yararlanmak istiyorsanız, bu kitabı kütüphanenize eklemeniz tavsiyemdir.

***

Günümüzde tarihi olaylar, belli bir sebep sonuç ilişkisi içinde değerlendirilmek ve kendi içinde tutarlılığı olan bir bütün olarak ele alınmak yerine, Ermenilerin işlerine gelen argümanları çekip çıkardıkları bir bilgi ambarı olarak kullanılmaktadır. Ermeni iddialarının objektif bilgi ve belgeden yoksun olması sebebiyle olay bilimsel ve tarihi temelden siyasi platformlara kaydırılmış, birçok ülke meclislerinde “Ermeni Soykırımı”nı tanıma kararı almışlardır.

Yapılan propagandalar sonucu bugün dünyada Ermeniler lehine suni bir tarih rüzgârı estirilmektedir. Hâlbuki tarihi konularda verilecek hükümlerin tarihin sessiz tanıkları olan arşivlere dayanılarak ortaya konulması gerekir. Aksi halde tarihin objektif kaynakları olan arşivlere dayanmayan subjektif yaklaşımlar milletler arasında küllenmiş düşmanlıkları canlandırmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Elinizdeki bu eser, Ermeni meselesinin önemli yönlerini aydınlatan ve arşiv belgelerine dayanılarak hazırlanmış makalelerden oluşmaktadır.

İncelemek ve satın almak için:
http://www.idealkultur.com/ideal_kultur_yayinlari_detay.php#24nisan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.