28 Mayıs 2012

"Tarih sadece turistlerin karşısına çıkmaz"


Bu gece 22.00 itibariyle Bloomberg HT'de ülkemizin iki değerli tarihçisi İlber Ortaylı ve Feridun Emecen, yaklaşık 1 saat boyunca İstanbul'un Fethi üzerine konuştu. Bu doyurucu konuşmadan aldığım notları aşağıda paylaşırken, Feridun Emecen'in son kitabı "Fetih ve Kıyamet"i mutlaka okumanız gerektiğini de belirtmek isterim.

(İ.O:İlber Ortaylı / F.E: Feridun Emecen)

İ.O: Tarih sadece turistlerin karşısına çıkmaz. Turist bile olsan tarih bileceksin.
İ.O: Fatih hem eski Yunanca, hem İtalyanca hem de farsça biliyor, müthiş. Böyle bir entelektüel o dönemde yok. Bu anlamda doğunun ve batının efendisi. Sadece şiir değil deneme de yazsaydı çok kalıcı bir eser bırakacağı muhakkaktı. 15. yüzyılda eski Yunanca okuyacak adam toplasan dünya üzerinde onu geçmez. Fatih ise el yazması İlyada'yı okuyor.
İ.O: (Fetih esnasında orduda 300.000 asker olduğuna dair yazılar üzerine) 300.000 asker 1 gün dışarı çıksa ortalık koleradan kırılır. Ordu ayrıca 20.000 kişi falan da değildir.
İ:O: Gemilerin karadan yürütülmesi batılı kaynakların ve yazarların kabul ettiği bir durumdur.

F.E: Osmanlı ordusu hiçbir zaman 100.000'i aşmamıştır. Belki Kanuni döneminde aşmıştır. Seri çarpışan ordu 40-50 bini geçemez. Savunmacılar da 10-15 bin civarındadır. Bu durumda ordu taş çatlasa 70.000 askerden oluşmaktadır.
F.E: Hem Bizans hem Latin hem de Türk kaynakları, gemilerin karadan yürütüldüğünü doğrular, kabul eder. Bunun hazırlığı da çok önceden vardır. Rumeli hisarı yapılırken planlanmıştır.

İ.O: Gemilerin karadan yürütülmesine karşı çıkan görüşler 1970'lerin amatör tarihçi görüşleridir.
İ.O: (Türk tarihinde çok fazla(!) mareşal olduğuna dair görüşler üzerine) Kara Mustafa Paşa çok hırslı, dürüst ve seri, çok başarılı bir idarecidir. Ancak iyi bir kumandan asla değildir, öyle meziyetleri yoktur.

F.E: İki tarafın kaynaklarına göre, her iki tarafta ortalama 5000'er kayıp vardır.
F.E: Fatih, fetihten sonra seri biçimde Ayasofya'ya gitmiştir, yüksek bir yerine çıkıp şehrin harap olduğunu görünce yağmayı durduran emrini vermiştir.
F.E: Bizans imparatoru, sonuna kadar şehrini savunmuştur. Hakkını vermek lazım.

İ.O: Paleologların son imparatoru, tıpkı ilki gibi kahramanca savaşmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.