03 Temmuz 2012

İlber Ortaylı, saraya veda etti

Ülkemizin ve dünyanın sayılı tarihçilerinden İlber Ortaylı, 7 yıldır görevde olduğu Topkapı Sarayı Müzesi Başkanlığı’na yaş haddinden dolayı geçtiğimiz pazar günü veda etti. Umarım yerine geçecek olan zat, içerdekileri evine götürmeyi düşümeyecek çılgınlık ölçüsünde olur. Zira böyle insanlar da gördük. Bu ülke tarihinde İlber hoca gibi kaç hoca, kaç yazar, kaç tarihçi, kaç akademisten çıkmış iyi düşünmek ve iyi görmek lazım. Gurur kaynağımızdır, tarihi sevdirenimizdir. İlber Ortaylı hocamızdan bundan sonra bol bol yazmasını istiyoruz. Artık cilt cilt akademik yayınlar bekliyoruz.

Hocanın vedasından bazı sözleri paylaşmak isterim:

"Biz buranın efendisi değiliz. Sadece zamanın padişahları buranın efendileriydi. Anlı şanlı paşalar dahil, hepimiz hizmetkârlarız."

"Tarihçilik müzik, resim, şiir gibi doğal yetenek ister... Tarihçi doğmayan tarihçi olmaya çalışabilir, belki uluslararası iyi bir araştırıcı da olabilir. Gerçek tarihçi olmak için öncelikle mütefekkir olmak gerekir."

"Şunu belirtmek isterim ki Türk bürokrasisinin sandığımdan daha müspet ve göz yaşartıcı, gurur verici yönlerini de bu görev sırasında tanıdım. Onun için yaptığım işe beni buraya tayin edenlere, bazı istisnai görünen tavırlarıma tahammül eden başta sayın Bakanımız olmak üzere bakanlık mensuplarına ve arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.