09 Temmuz 2012

Osmanlı Devleti hangi tarihte Türk bayrağını kullanmaya başladı?

Osmanlı Devleti 18.yy sonu 19.yy başlarına kadar çeşitli bayraklar kullanıyordu. Bu bayraklar yeşil, siyah, sarı-kırmızı gibi renklerden oluşuyordu. Donanmanın, ordunun, saltanatın ayrı bayrakları vardı. Fatih döneminde padişahın bayrağı beyazdı.

Üçüncü Selim Han döneminde bayraklara yeni bir düzenleme getirilmiştir. Ordu ve donanmaya ait bayrakların üzerinde sekiz köşeli yıldız ilave edilmiştir. Sultan İkinci Mahmud döneminde de bu durum devam etmekle birlikte devlet dairelerine ve kalelere de bayrak asılmaya başlanmıştır. Kaynaklardan bayrağın zemin renginin al, içindeki şekillerin de beyaz olduğu anlaşılmaktadır.

Sultan Abdülmecid Han saltanatının sonlarına doğru bayraktaki sekiz köşeli yıldızın köşelerini beşe düşürmüş ve bayrak günümüzdeki şeklini almıştır. Kısaca söylemek gerekirse devleti temsil eden tek bir bayrağın kullanılması 19. yüzyılın ikinci yarısından itibarendir.

Soru: Seymen Karamolla, Edirne
Cevap: Yedikıta Dergisi, Temmuz 2012, Sf:78.

1 yorum:

  1. Bayrağımızdaki hilal, İslamiyet'i temsil ediyor. Sekiz köşeli yıldız, İslamın 8 esasını belirtiyor. Sanatla iç içe olan Abdümecid Han ise beş köşeli yıldızı, insanı teslim ettiği için seçiyor. İslamiyetin koruması altındaki insanları vurgulamak istiyor bayrakla.

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.