23 Ağustos 2012

"1908 İhtilali"ne dair tavsiye kitap:
Selanik'in Yükselişi

1908 İhtilali, hala soru işaretleriyle dolu, geçmişimizin en merak edilen konularından biri. Bu konu hakkında 50'ye yakın kitap ve yüzlerce makale okumuş biri olarak söyleyebilirim ki, konuyu biraz daha açmama, biraz daha derinlerine inmeme olanak veren bir kitap oldu "Selanik'in Yükselişi". Doç.Dr.Necmettin Alkan, Alman ve İngiliz kaynaklarından gazetelerine kadar yoğun araştırmalar yapmış ve adeta roman gibi bir dille bize bildiklerini anlatmış.

Son derece samimi ve mütevazı olan Necmettin Bey ile daha önce bir söyleşi de gerçekleştirmiştim.

Bu kitabı okuduktan sonra hocanın bir diğer kitabı "Selanik, İstanbul'a Karşı"yı da okumanız gerekir zira ihtilal sonrasında gerçekleşen 31 Mart Vakası ve II.Abdülhamid'in tahttan indirilmesi bu kitapta irdeleniyor. Her iki kitabı da okuyarak yakın geçmişimiz hakkında 2 cilt halinde önemli değerlendirmeler okuyup, yeni yorumlar yapma imkanı elde edebilirsiniz.

Yağız Gönüler
twitter.com/YagizGonuler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.