06 Eylül 2012

"Vurun Osmanlı'ya"dan alıntılar - 1: Niye?

Böyle bir çalışmayı yapmamıza sebep olan en önemli saik; hala anlamsızca yürürlükte olan 1057 sayılı: "Türkiye Cumhuriyeti dahilinde bulunan bilumum mebânî-i resmiye ve milliye üzerindeki tuğra ve medhiyelerin kaldırılması" başlıklı kanuna bir nebze olsun okuyucuların dikkatini çekerek, hemen hemen her gün önünden geçtiğimiz binalar üzerinden örneklemeler yapmaktır.
...
Osmanlı İmparatorluğu bizim mâzimizdir. Bu maziyi günümüze ve geleceğe taşıyacak her anlamdaki mimari eserden veya herhangi bir eserden, "Osmanlı'dan kaldı..." diyerek, inşa edildiği devre ait hikayesini, yani tarihini manzum ve mensur olarak veren kitâbesini ve o devrin padişahının imzası olan tuğrasını kazımaya, örtmeye kalkışmak, dünya üzerinde hiçbir devirde görülmemiş bir saldırı niteliğindedir.
...
Bâbıâli'nin tuğralarını kazımak niye? Sirkeci Tren Garı'nın tuğrasını kazımak niye? Tüm askeri okulların tuğralarını kazımak niye? Harbiye Nezareti'nin tuğrasını kazımak niye? Dârülaceze gibi bir Şefkat Kapısı'nın Osmanlı devlet armasını, tuğrasını ve kitâbesini yok etmek niye? Çeşmelerin kitâbelerini sökmek, tuğralarını demir raspalarla yok etmek niye? Tersanenin, tabyaların, karakolların kitâbelerini kazımak, tuğrasını yok etmek niye?

Osman Öndeş
(Vurun Osmanlı'ya, Bir Medeniyet Nasıl Yok Edildi?
Timaş Yayınları, İstanbul, Ağustos 2012, sf. 15-17-18.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.