07 Eylül 2012

"Vurun Osmanlı'ya"dan alıntılar - 2: Koskoca bir tarihin yok edilmesi

En içler acı örneklerden biri Tophane Müşirliği'nin günümüzdeki halidir. Düşünüldüğünde böylesine bir külliye, Osmanlı İmparatorluğu'nun silah üretim fabrikası olduğundan, günümüze kadar korunması halinde, benzersiz bir müze olarak teşhir edilebileceği görülecekti. Değil mi ki, saat kulesi Salıpazarı Ambarları sınırlarına hapsedilmiş ve senelerce liman işçilerinin helası olarak kullanılmıştır. Halen de perişanlığı sürmektedir.

Osmanlı devrinden kalan ne kadar millî ve resmî kültür ve tarih mirası eser varsa, devlet ilgisizliği ve cehaletin eline düşmüştür. Özellikle İstanbul'un iş göçlerle işgale uğraması yıllarında korunmaya alınmamış, tahrip edilmelerine yöneticiler tarafından aldırış edilmemiştir.

Böyle olduğundan dolayı Fatih Sultan Mehmed'in vakfiye olan koskoca Okmeydanı kaçan kondularla kaplanırken, her biri bir tarih ve sanat eseri olan nişantaşları ve menzil taşları kaçak konuların duvarları içinde kaderlerine terk edilmiş, kimileri kırılıp parçalanmış, kimileri giderek apartmanlaşan konuların balkon duvarlarına destek olmuş ve koskoca bir tarih yok edilmiştir.

Osman Öndeş
(Vurun Osmanlı'ya, Bir Medeniyet Nasıl Yok Edildi?
Timaş Yayınları, İstanbul, Ağustos 2012, sf. 97.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.