23 Aralık 2012

Araplarla Türkler arasında karşılıklı nefret tohumlarının atılmasına sebep olan olaylar nelerdir?

Birinci sebep, İslâm kardeşliği ve hususan hilafet müessesesinden menfaati zedelenen İngiltere ve Fransa gibi Avrupalı devletlerdir. Bunlar Lawrance gibi iki Müslüman millet arasına soktukları ajanlarla, bu iki milleti birbirine düşman etmişlerdir. Bunu artık aklı başında olan Araplar da Türkler de kabul etmektedirler. Bugün komunizm kadar tehlikeli bir düşmanımız da Müslüman Arap kardeşlerimizle aramızdaki soğukluktur.

İkinci sebep, Türk milletinin içinde bulunan Avrupa kaselisleridir ki, Türk milletini İslâmiyetten uzaklaştırmanın önemli bir faktörü olarak, onları Kur'ân dili Arapça'dan ve Müslüman Arap milletinden koparmayı görmüşlerdir.

Üçüncü sebep, Arap aleminde Batılıların teşvikiyle ve özellikle Hıristiyan Arapların tahrikiyle oluşan Türk düşmanlığıdır. Bu düşmanlık ders kitaplarına kadar inmiştir. Suriye'nin Hatay'ı hala kendi sınırları içinde göstermesi; Suudi Hükümetinin Mekke ve Medine'deki Osmanlı izlerini silmeye çalışması ve bütün Arap tarihlerinde Osmanlı Devleti'nden sömürgeci ve zâlim devlet diye bahsedilmesi bunun en acı misâlidir.

Beşinci sebep, I.Cihan Harbi sırasında, Arapların İngiliz ve Fransızların tahrikiyle başlattığı isyanlar ve bunlara karşı tamamen Türkçü olan Cemal Paşa ve benzerlerinin uyguladığı yanlış politikalardır. Bu olayların başında Arab İhtilâli ile Âliye Divan-ı Harb-i Örfi olayı gelmektedir.

Prof. Dr. Ahmed Akgündüz
(Bilinmeyen Osmanlı, OSAV Yayınları,
Ağustos 1999, İstanbul, sf. 296.)

2 yorum:

  1. Biz sömürgeci, kılıçtan geçiren bir millet olsaydık yaranırdık, deve diken olayı, benim şanlı ejdadım kimseyi ezmemiş, mazlumu katletmemiş, gittiği yere adalet getirmiş. Nankörlük insanların kanında var.

    YanıtlaSil
  2. Hocamız Ahmed Akgündüz'e aynen katılıyorum Osmanlıyı Dış Güçlerin Parçalamaya çalıştığı gibi buna içer den destekçileri de Turancılar olmamış mıdır. Bütün Etnik gurupları 1000 yıl sorunsuz içinde barındıran Osmanlıya İttaht Teraki gibi Turancı Osmanlı adını Tarihten silip yerine tamamen etnik temele dayalı Her ne kadar Ana Yasasının Kapağında Türkiye Cumhuriyeti yazılı ise de içeriğinde Türk etnisitesini kullanmadılarmı hani bütün etnik guruplar kuçaklanıyordu yalan tamamen Irkçı bir söylem içermektedir, bana göre üst kimlik OSMANLIDIR yeniden bu ruhun canlandırılması gerekir, dolaysıyla OSMANLI üst kimlik altında Türkler,Kürtler, Lazlar, Çerkezler,Araplar daha barış içinde yaşayacaklardır, hepsinin ortak birleşecekleri nokta ise İSLAMİYETTİR.

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.