26 Aralık 2012

Vefatının 500. yıldönümünde II. Bayezid Han

II. Bayezid’ın vefatının 500. yılı münasebetiyle Topkapı Sarayı Müzesi’nde padişahın özel eşyalarını da içeren bir sergi açıldı. 28 Ocak 2013’e kadar sürecek olan sergi sadece Topkapı Sarayı Müzesi envanterlerinde kayıtlı bulunan eserlerden, müze uzmanlarınca yapılan bir değerlendirme sonucu oluşturuldu. Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Galatasaray Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Topkapı Sarayı Müzesi ve Kültür Kenti Vakfı işbirliğiyle düzenlenen "Beyoğlu’nu Kuran Sultan II. Bayezid Han Sempozyumu” kapsamında açılan sergi, “Vefatının 500. Yıldönümünde II. Beyazıd Han” adını taşıyor. Sergi Topkapı Sarayı Kutsal Emanetler Dairesi Has Oda’da ziyaretçilerini bekliyor.
Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Doç. Dr. Haluk Dursun: "Halk tarafından “Veli” derecesine yükseltilen bir padişahtı. 1481’den 1512’ye 31 yıl tahtta kalmasına rağmen, ne yazık ki babası Fatih Sultan Mehmed'in ve oğlu Sultan Selim Hân-ı Evvel’in büyüklüğü, şöhreti, şânı karşısında gölgede kalmış, tabiri yerinde ise kıymeti yeterince bilinememiş bir padişahtır."

Detaylı bilgi: Beyoğlu Belediyesi

1 yorum:

  1. ne tesadüf bugün türbesinin önünden geçtim.Mekanı cennet olsun.

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.