13 Şubat 2013

Okuma metinleri - 1:
18 Mart'ta ne oldu?

Târihsel gerçeklik tartışmalarının sonu gelmez münâkaşalara dönüşmesini engelleyecek yegâne yöntem, herkesin kaynağını açık etmesidir. Sadece 18 Mart günüde olup bitenlerle ilgili olarak mesela Genelkurmay Başkanlığı'nın yayını Birinci Dünya Harbi'nde Türk Harbi serisinin Çanakkale Cephesi Harekâtı'na (Genelkurmay Basımevi; Ankara: 1993); (üç cilt ama özet kitabı da var) bakılabilir. Yine Genelkurmay Başkanlığı'nın Thomazi'den bir tercümesi de zikre değerdir: Çanakkale Deniz Savaşı (Ankara: 1997). Yeni iki tercüme daha vardır: Victor Rudenno'nun Gelibolu: Denizden Saldırı (ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayıncılık, Ankara: 2010) ve Hans Kannengiesser'in Çanakkale Cehenneminde 500 Alman (Arcan Prodüksiyon, İstanbul: 2010). Her mevsimde sayıları hızla artan ticâri amaçlı Çanakkale kitaplığına ise pek bel bağlamamayı öneririm.

Çanakkale ve Gelibolu savaşlarına ilişkin okunmaya değer olan Gürsel Göncü ile Şahin Aldoğan'ın Siperin Ardı Vatan (MB Yayınevi, İstanbul: 2006) kitabıdır. Görsel olarak Tolga Örnek'in Gelibolu (2005) belgeselini seyretmenizi öneririm. Çanakkale Savaşları Bibliyografyası (Atatürk Araştırma Merkezi, Ankara: 2010) adı altında çok kısa süre önce yayınlanan ve 500 sayfayı aşkın ortaklaşa hazırlanmış bu kitap, sadece bu alanda binlerce kaynak olduğunu göstermesi bakımından zikre değer olmakla birlikte; diğer yandan, bir tarihçinin yalnızca tek bir konuda dahi nasıl uğraş vermesi gerektirdiğini göstermesi bakımından da iyi bir örnektir.

Cemil Koçak
(Tarihin Buğulu Aynası, Timaş Yayınları,
Ocak 2013, İstanbul, sf.59)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.