21 Şubat 2013

Okuma metinleri - 2:
Karabekir'in anıları yakılırken


Karabekir'in anıları ile günlükleri ikişer büyük cilt olarak Yapı Kredi Yayınları'nca basıldı; şimdiye kadar yayınlanmış ve yayınlanmamış olan bütün eserlerinin yayınına ise devam ediliyor.


Bugün artık satışta olmamakla birlikte Feridun Kandemir tarafından 1964 yılında yayınlanmış Kâzım Karabekir'in Yakılan Hâtırâları: Meselenin İçyüzü kitabı (bulunabilir) anıların yakılma sürecini hayli ayrıntılı ve ilk elden anlatan önemli bir kaynaktır. Tahsin Demiray'ın 1969 yılında basılan İstiklâl Harbimiz'in Müdâfaası kitabı da (bulunabilir), 1960 yılında hakkında Atatürk'ün hâtırâsına yayın yoluyla hakaretten dava açılan kitap hakkındaki iddianâmeyi ve mahkemede yapılan savunmayı içermektedir.

Cemil Koçak
(Tarihin Buğulu Aynası, Timaş Yayınları,
Ocak 2013, İstanbul, sf.204)

Ayrıca bkz:
Okuma metinleri - 1: 18 Mart'ta ne oldu?

*Parantez içindeki notlar bana aittir.

1 yorum:

  1. Kazım Karabekir Paşamız-Allah rahmet eylesin- biz Türk nesline kasıtlı olarak unutturulmuş değerli bir milli mücadele komutanımızdır. kendisini blogunuzda unutmadığınız için Yağız Bey e şükranlarımı bir borç bilirim. Emre ONAY

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.