21 Mart 2013

I. Dünya Savaşı'nda Rusya'nın Rolü

"1914 Savaşı"nın kökenleri ve Çarlık Rusya'sı: I. Dünya Savaşı'nda Rusya'nın Rolü.

Koç Üniversitesi’nda çağdaş tarih dersleri veren Sean McMeekin, bu dikkat çekici çalışmasında, “1914 savaşı Almanya’nın savaşından ziyade Rusya’nın savaşıydı” diyor ve önemli bir olguyu yeniden yorumluyor: Çarlık Rusya’sının emperyalist emellerinin 1. Dünya Savaşı’nın kökenlerindeki rolünü, Türk, Fransız, Alman, Avusturya, İngiliz ve bugüne kadar ihmal edilen Rus arşiv belgelerine dayanarak inceliyor.

Sean McMeekin, “Bu, Çarlık Rusyası Dışişleri Bakanlığı kayıtlarında anlatılan hikâyedir, Troçki’nin 1917’de ilk kez arşivlere girmesinden beri göz önünde dururken saklı tutulmuş bir hikâyedir. Rusça (ya da Sovyet döneminde çarlık belgelerinin toplandığı kitaplardan birçoğunun tercüme edildiği dil olması itibariyle Almanca) bilen her uzman için öteden beri ulaşılabilir bir şeydir. Rusya ve Avrupa arşiv lerinde hâlâ yayımlanmamış olmakla birlikte artık herkese açık olan belgelerle birlikte bu malzemelere dayanarak, elinizdeki kitapta Birinci Dünya Savaşı’na ilişkin mevcut anlayış birliğinin ciddi irdeleme karşısında ayakta kalamayacağını ileri sürmekteyim. 1914 savaşı Almanya’nın savaşından ziyade Rusya’nın savaşıydı” diyor.

Detaylı bilgi ve satın almak için:
ykykultur.com.tr/kitap/i-dunya-savasinda-rusyanin-rolu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.