01 Mart 2013

İsmet Özel'den: Türklük tanımı hakkında

İsmet Özel programın açılışında program sunucusu Pelin Çift'in Hocalı Katliamı'na dair sorusuna şu karşılığı verdi:
Benim bu konuda söyleyeceğim hiçbir şey yok. "Hepimiz Ermeniyiz!" diye bağıranlar konuşsun bu konuda!

Türklük tanımı hakkındaki soru üzerine İsmet Özel şunları ifade etti:
Ben başından beri diyorum ki kâfirle çatışmayı göze alan Müslümana Türk denir. Türk olmanın başka bir şartı ya da belirtisi yoktur. Yani Türk dediğimiz insan tarih sahnesine Müslüman olarak çıkmıştır ve Allah’ın kılıcı olarak çıkmıştır. Başka bir Türk tabii ki uydurdular ve birçok insana yutturdular ama Allah’ın kılıcı olmaktan başka bir özelliği olan Türk yoktur. Bu o kadar bariz bir şeydir ki Mustafa Kemal Sakarya Meydan Muharebesi akabinde Türkiye Büyük Millet Meclisinden “gazilik ve müncilik” unvanı istemiştir. Yani Türkiye’de milletin başında olmak için kâfirle karşı karşıya gelmek, kâfire cevap vermek şartı vardır. Bundan başka hiçbir şey Türklerin önde gelen insanı olmaya yetmez. Şimdi Osmanlı padişahlarına bakın aslında çok önemli kültürel başarıları olmasına rağmen çok sönük olan padişah İkinci Beyazıt’tır. Çünkü gaza etmemiştir, bir komutanlık vasfı yoktur. Türkler başlarında kâfirle hesabını gören insan isterler ondan sonra kendilerini Türk olarak bir yere yerleştirirler. Zaten bize de Türk denilmesinin sebebi budur. Avrupa’da uzun yıllar bir insan Avrupalı olduğu halde eğer o insan İslam’ı tercih etmişse ona Türk oldu denmiştir. Açın bakın yirminci yüzyıla kadar yazılan kitaplarda şöyle ifadeler bulursunuz; “İnsan Yahudi, Hristiyan veya Türk olabilir." Böyle derler yani Müslüman zikredilmez. Çünkü Türk olmak demek zaten Müslüman olmak demektir. Türkiye Cumhuriyeti diye bir devletin tebaasıyız biz. Bu 29 Ekim 1923’te ilan edilmiş bir cumhuriyet. Bu cumhuriyet nedir? Türkiye Cumhuriyeti diye adlandırdığımız cumhuriyet nedir? Bir İslam devletidir. Kanun-i Esasi yahut Teşkilat-ı Esasiye Kanunu cumhuriyetin ilanıyla beraber birinci maddesini Türkiye’nin idaresi bir cumhuriyettir diye değiştirdi. Kanun-i Esasi’nin ikinci maddesi Türkiye Cumhuriyeti devletinin dini din-i İslam’dır oldu. Yani Türkiye 1928 yılına kadar resmi olarak bir İslam devletiydi. 1928 yılında bizim yazımızı elimizden aldılar bunu yaparken de bunu yapmanın bir dayanağını bulmak üzere de İsmet İnönü’nün 120 arkadaşı ile birlikte verdiği bir önergeyle anayasadan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin dini din-i İslam’dır maddesi çıkarıldı. 1928. Yani Türkiye Cumhuriyeti beş sene İslam devleti olarak resmen yaşadı. Ondan sonra bugün kurucu düşünce cart curt böyle saçma sapan şeyler söylüyorlar laikliği savunmak için. Laiklik anayasaya 1937 yılında CHP‘nin altı okuyla beraber olarak girmiştir. Türkiye’nin laik bir devlet olmasının resmen tasdiki 1937’dir. İki sene sonra da İkinci Dünya Savaşı çıkacak ondan sonra dünya başka şeyler görecek.

Programda Aytunç Altındal’ın Türklüğün bir “yurttaşlık” kavramı olduğuna dair açıklamaları üzerine İsmet Özel şunları söyledi:
Bunlar sekizinci sınıf pozitivist tahliller. Şimdi bizim kafamızı beynimizi yıkıyorlar. Ümmet toplumundan ulus toplumuna ya da millet toplumuna geçmişiz bu tamamen büyük bir aldatmacadır büyük bir sahtekârlıktır.

Kaynak: İstiklâl Marşı Derneği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.