21 Nisan 2013

21 Nisan'ı 22 Nisan'a (1453) bağlayan gece: Kadırgalar Haliç'te

İlber Ortaylı'nın bugünkü köşe yazısının bir bölümü, tarihimizde 560 yıl öncesini aktarıyor. 22 Nisan 1453 günü Tursun Bey ve Kritovulos gibi iki önemli vakanüvisin ifadesiyle, Bizanslılar Haliç'te altmış küsür parça kadırgayı görüyor. Haliyle şaşkına uğruyorlar. Bizanslı tarihçi Dukas, bu kadırgaların 60'tan fazla olduğunu yazar.

Fetihle ilgili ayrıntılı olarak son dönemde iki ciddi kitap yayımlandı. Bunlardan biri Feridun M. Emecen'in Timaş Yayınları'ndan çıkan "Fetih ve Kıyamet: 1453" adlı kitabı. 400 sayfalık kitapta ilk kez yayınlanan belgeler dışında çok detaylı bilgileri de okuyabilirsiniz. Kaynak kitap niteliğinde olduğu su götürmez bir gerçek.
Diğer kitap ise çok yakın bir zaman önce Kabalcı Kitabevi tarafından yayımlandı. "İstanbul'un Fethi" adlı kitap bir Dukas kroniği. Dolayısıyla fethe Bizanslılar gözüyle bakmak ve tarihi gerçekleri bir de onların gözünden, kaleminden okumak için temel kaynak niteliğinde.

İlber hoca, gemilerin karadan yürütülmesi meselesi hakkında yapılan ve bitmek bilmez tartışmalar için şöyle demiş köşe yazısında: "Gemilerin karadan yürütülme meselesini tartışanlar memleketimizdeki amatör tarihçilerdir. Zira çekilen gemilerin çekilemez cinsten olmadığı anlaşıldığı gibi tartışılan iki-üç güzergâhın da bu ameliyeye müsait olduğu görülüyor."

Devamında ise şu önemli "okuma önerileri" yer alıyor: "İstanbul’un fethi üzerindeki münakaşaların çoğu zaman İstanbul’un topografyasını ve o dönemin kaynaklarını yorumlayıp değerlendirmemekten ileri geldiği söylenebilir. Türk tarihçilerinden Feridun Emecen’i ve klasik yazarlardan Steven Runciman’ı bu konuda okumayı tavsiye etmek mümkündür."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.