10 Nisan 2013

İlber Ortaylı Seyahatnamesi:
Bir Tarihçinin Gezileri

"Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?" diye sorar dururuz. Peki ya hem çok gezilip hem çok okunuyorsa?

İlber Ortaylı yepyeni ama şimdiye kadar okuduklarımızın dışında bir kitap geliyor. Timaş Yayınları'ndan çıkacak kitap bir seyahatname özelliği taşıyor. Hocanın tarihçiliği dışında seyyahlığı da meşhurdur ve anlatmak ne sıkılır ne de yorulur. Leziz bir üslupla, harikulade bir gezintiye çıkacağımızı düşünüyorum.

“Seyahat etmek benim gençliğimden, hatta ta çocukluğumdan beri heyecanlandığım bir uğraştır. Görmek, harita üzerinde tespit ettiğim yerlere gitmek, coğrafya öğrenimimde benim için vazgeçilmezdir. Türkiye gibi önemli bir coğrafyayı ve tarih alanını öğrenmek için onun kuzeyindeki Güney Rusya ve Kafkasya, doğusundaki İran ve Hindistan, güneyindeki Suriye, Filistin ve Mezopotamya’nın yanı sıra Balkanları ve Akdeniz ülkelerini anlamak da kaçınılmazdır.”
- İlber Ortaylı

Bilgi ve satın almak için: Timaş

2 yorum:

  1. Okumadan olmaz ama gezmeden de olmuyor. :)

    YanıtlaSil
  2. Bu eseri inceleyen arkadaşlar varsa bir şey sormak istiyorum. Eserin içerisinde bir yörenin kültürü ve müziği hakkında bilgiler yer alıyor mu?

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.