03 Nisan 2013

İlber Ortaylı: "Türk ismini ve Türk kimliğini taşıma, tanıma ve bununla onur duyma hakkım vardır."Biliyorsunuz yakın zamanda bir bildiri yayınlanmış ve İlber Ortaylı, Halil İnalcık, Alev Alatlı gibi akademisyenlerin yanı sıra, Osman Pamukoğlu, Hasan Celal Güzel, Hüsamettin Cindoruk, Yaşar Okuyan, Talat Şalk, Mustafa Destici ve Edip Başer gibi eski askerlerle politikacıların, toplamda ise 300'den fazla bilim, devlet, siyaset ve edebiyat adamı bu bildiriyi imzalamıştı.

"Aşağıda imzası bulunan bizler Türk Milleti'nin aklı selimine sesleniyor, tarihin bu dönemecinde Türk milleti adına hareket edenleri uyarıyoruz!" diye başlayan bildiriyi imzacılar adına İskender Öksüz okumuştu. Bildiride şunlar yer alıyordu:

1- Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu ve sahibi olan Türk milletinin adı, vatandaşlık tarifinden ve Anayasa’dan çıkarılamaz.

2- Devletimizin eşit ve şerefli üyeleri olan aziz vatandaşlarımız, ırklara ve mezheplere ayrıştırılamaz.

3- Anadolu coğrafyasında Selçuklu ile başlayın Osmanlı ile devam eden Türk Milleti'nin kesintisiz egemenliğini esas alan büyük Atatürk'ün kurduğu milli devlet yapısı ortadan kaldırılamaz.

Video'da İlber Ortaylı, neden bu bildiriyi imzaladığını gayet kısa ve öz biçimde anlatıyor.

1 yorum:

  1. Bildiğim kadarıyla bu bildiriye Halil İnalcık Hoca'nın haberi olmadan ismi konulmuş...

    http://www.timeturk.com/tr/2013/03/30/halil-inalcik-milli-devlet-bildirisine-imza-atmamis.html

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.