11 Nisan 2013

İsmet Özel: "Bizim millet olarak gücümüz parlamentarizmden geçiyor."İsmet Özel: Bizi birileri çocuk yerine koyuyor. Anlamaz zavallı bihaber fukaralar olarak bize muamelede bulunuyor. Bizim insan olarak çocukluk çağından çıktığımızı aklı başında yetişkinler olduğumuzu göstermemiz lazım. Bize bir teklif geldiği zaman sebebini soralım: Niçin bunu kabul ettirmek istiyorsunuz? Niçin Türkiye'de başkanlık sistemi istiyorsunuz? Niçin parlamenter düzeni ve işleyişi zayıflatmak istiyorsun? Bizim millet olarak gücümüz parlamentarizmden geçiyor. Bizde bir takım ağzı yayık insanlar milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasından bahsediyor. Milletvekili dokunulmazlığını bir tarafa bırakın milletvekili dokunulmazlığının tahkim edilmesi lazım. Ama siz sümüğünüzü bile silemeyeceğiniz insanları milletvekili yaparsanız tabi onların dokunulmazlığını istemezsiniz.Türkiye milletvekillerine çok şey borçludur. Biz bugün milli bütünlüğümüzü koruyabiliyorsak. Yani Türkiye'de bir Kürt Meselesi olmadığını birileri iddia edebiliyorsa bu parlamentarizm dolayısıyladır. Çünkü 1920'de açılan meclisteki Kürdistan milletvekillerine kafirler teklifte bulundular: 'Sizin için ayrı bir rota kanal açalım' dediler. Ama Kürdistan milletvekilleri: "Hayır. Biz diğer milletvekilleriyle aynı kaderi paylaşıyoruz. Biz bütünlükten ayrılmayacağız" dedikleri için kafirler etkisiz kaldı. Bizim parlamenterliğimiz o kadar önemlidir ki onu kıytırık bir şey haline sokmak yerine tahkim etmek lazım. O zaman da bir adam milletvekil olduğu zaman adamlığını ispat etmelidir. Köpekliğini değil. Bir insanın milletvekili olması demek başı dik, Tevfik Fikret'in dediği gibi, "irfanı hür bir şairim" diyor ya, hürriyetini elinde bulunduran bir insanın milletvekil olması caiz olması lazım. Yani, lâ yecûz şu anda.

Soru: Başkanlık sistemiyle siyaset kapısı kapanmaya mı çalışılıyor, yani Amerika'daki gibi herhalde düşünüyorlar. Cumhuriyetçiler ve demokratlar deyip iki uçta tamamen Amerika'nın elinde bütün siyaset kapıları kapanmış mı olacak? Yani bunun için mi acaba...

İsmet Özel: Onların düşündükleri tek şek Türkiye'nin haritadan silinmesi. Türk idaresinin tasfiye edilmesi için hangi imkanlar yoklanmalıdır. Üç ay başkanlık sistemi yürürlükten kalır ondan sonra kaldırırlar...Mühim olan (onlar için) Türkiye'nin dağılmasıdır.

Ses kaydının tamamı için:
www.istiklalmarsidernegi.org.tr/Ses.aspx?SID=2

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.